امروزپنج شنبه 6 تیر 1398
Thursday 27 June 2019
کد خبر: 1352 تاریخ درج خبر: پنج شنبه 5 شهریور 1394 - 16:53 3301 بازدید نسخه چاپی نسخه چاپی
گفتگو با حبیب احمدی مدیر امورشعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران

لطفا خودتان را معرفی نمایید و مختصری از سابقه کاری و مسئولیت‌هایتان را بیان کنید.
حبیب احمدی مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران و متولد 1350، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و دانشجوی دکترای مدیریت استرتژیک می‌باشم.
سابقه ریاست اداره حسابرسی داخلی، ریاست اداره امور شعب، ریاست شعبه مرکزی و ریاست شعبه میرداماد بانک توسعه صادرات ایران و همچنین سابقه عضویت در شرکتهای مختلف تابعه بانک از جمله شرکتهای سرمایه‌گذاری، صرافی، خدمات بیمه‌ای را دارم.
خواهشمند است تاریخچه کلی از زمان و چگونگی تاسیس بانک توسعه صادرات ایران بیان نمایید.
توسعه صادرات غیر نفتی همیشه به عنوان یکی از الزامات اصلی و مهم رشد و توسعه اقتصادی کشور به شمار می‌رفته است. در همین راستا دولت در سال 1370 تصمیم گرفت به منظور تسهیل و نیل به اهداف صادرات غیر نفتی و کمک به رشد تولید ناخالص داخلی و ملی بانک تخصصی ویژهای تأسیس نماید و در همین چارچوب بانک توسعه صادرات ایران در نوزدهم تیرماه 1370 تاسیس شد. این بانک بیش از دو دهه است که با بهره‌گیری از کارکنان متخصص و کادری ورزیده در خدمت صادرات کشور قرار گرفته و طرحهای صادراتی متعددی را در داخل و خارج از کشور تأمین مالی نموده و نقش بسزایی در تبادلات ارزی و بین المللی تولیدکنندگان، صادرکنندگان،‌ تجار و متقضیان داشته است.
در حال حاضر چه تعداد شعب در داخل و خارج از کشور دارید؟
بانک توسعه صادرات ایران بعنوان تنها اگزیم بانک کشور در حال فعالیت است و علی رغم اینکه ماهیت فعالیت اگزیم بانکهای دنیا شعبه محور نیست لیکن این بانک به منظور ارائه خدمات مطلوب در سراسر کشور به صادرکنندگان وتولید کنندگان اقدام به افتتاح 40 شعبه در مراکز استانها و مناطق آزاد تجاری کیش،‌ قشم و چابهار نموده است. همچنین در شهر کاشان و بورس کالای تهران نیز از طریق باجه اقدام به ارائه خدمات به متقاضیان مینماید. با توجه به حضور پررنگ بانک توسعه صادرات در عرصه بانکداری بین الملل نیز چندین دفتر نمایندگی در خارج از کشور نیز تاسیس گردیده است.
چه خدمات و تسهیلات ویژه ای در بانک توسعه صادرات ایران نسبت به دیگر بانکها وجود دارد؟
-تسهیلات قبل از صادرات کالا و خدمات
-تسهیلات پس از صادرات کالا و خدمات (خرید دین اعتبار اسنادی یا قراردادهای صادراتی معتبر)
-تسهیلات در چارچوب اعتبار خریدار، در این قالب بانک توسعه صادرات ایران تامین مالی قرارداد را برعهده گرفته و وجه معامله را به فروشنده کالا یا خدمات پرداخت می‌نماید و در سررسید خریدار یا بانک کارگزار خریدار نسبت به بازپرداخت تسهیلات اعطایی اقدام خواهد نمود.
-مشارکت بانک در طرحهای سرمایه گذاری به منظور احداث یا توسعه طرحهای دارای رویکرد صادراتی در داخل و خارج از کشور
-حمایت از صدور خدمات فنی و مهندسی شامل تسهیلات تجهیز کارگاه و صدور ضمانت نامه‌های مورد نیاز آنها
-تامین مالی واردات مواد اولیه و ماشین آلات از طریق خطوط ریفاینانس و یا اعطای تسهیلات وارداتی از محل منابع بانک
-همکاری با شرکتهای دانش بنیان و تامین مالی طرحها و اختراعات جدید شرکتهای حائز شرایط میباشد.
-صدور انواع ضمانت نامههای ارزی و ریالی و گشایش اعتبار اسنادی ارزی و ریالی
-نقل و انتقالات ارزی
-یکی از مزایای بانک توسعه صادرات نسبت به سایر بانکها در نظر گرفتن تخفیف‌هایی در نرخ سود تسهیلات اعطایی و همچنین کارمزد خدمات، در قبال ارائه وثایق صندوق ضمانت صادرات و مدارکی دال بر صادرکننده نمونه کشوری و استانی در حوزه تسهیلات از سوی مشتریان و همچنین انعقاد تفاهم نامه با اتحادیه‌ها و انجمن‌های مختلف در بخش خدمات بانکی است.
این تسهیلات عمدتاً از محل منابع زیرتأمین مالی می‌شوند:
1-منابع بانک
2-خطوط اعتباری بین المللی
3- عاملیت صندوق توسعه ملی
4-تامین مالی از طریق بازار سرمایه بوسیله انتشار اوراق صکوک با همکاری شرکتهای زیر مجموعه بانک.

کمی درباره خدمات الکترونیک بانک توسعه صادرات ایران توضیح دهید.
بانک توسعه صادرات به منظور ارتقا سطح کمی و کیفی خدمات خود از سال 1386 نسبت به پیاده سازی سیستم بانکداری متمرکز تحت عنوان سیستم جامع سفیر اقدام نموده است از جمله خدمات بانکداری الکترونیک میتوان موارد زیر را ذکر کرد:
– افتتاح حسابهای یکپارچه ارزی و ریالی
-صدور آنی انواع کارتهای الکترونیک
-اجرای طرح خدمت با بانکهای ملی و صادرات، که طی آن مشتریان قادر خواهند بود از طریق شعب بانکهای ملی و صادرات نسبت به واریز وجه و یا وصول چک تا سقف معین اقدام نمایند و متقابلا امکان واریز وجه به حسابهای مشتریان در بانکهای مذکور یا وصول چکهای عهده آنها وجود دارد.
-تلفن بانک و همراه بانک
-بانکداری اینترنتی اشخاص حقیقی
-بانکداری اینترنتی اشخاص حقوقی (BIB)، با استفاده از دستگاه OTP یا رمزنگار که شرکتها را قادر میسازد با رعایت ترتیبات امضاهای مجاز شرکت، اقدام به انجام عملیات بانکی بر بستر اینترنت نمایند.
-عملیات ساتنا و پایا
-عملیات پایای گروهی (پرداخت حقوق کارکنان شرکتها، پرداخت سود سهام، ‌حواله‌های بانکی انفرادی و پرداخت اقساط تسهیلات)
-عملیات سحاب (انتقال وجه به حساب کارتهای بانکی عضو شتاب از طریق پایانه PINPAD در داخل شعبه)

رضایتمندی مشتری در بانک توسعه صادرات چقدر اهمیت دارد و چه اقداماتی درباره آن صورت پذیرفته است؟
ارزیابی رضایت مشتریان در این بانک به صورت مستمر از طریق نظر سنجی اینترنتی در وب سایت بانک و همچنین دریافت نظرات و پیشنهادات مشتریان بانک از طریق صندوقهای موجود در شعب انجام میشود. علاوه بر این موارد بانک توسعه صادرات در دورههای یکساله نسبت به ارزیابی رضایت مشتریان از طریق پرسش نامه اقدام می‌نماید. در آخرین نظرسنجی بعمل آمده در اردیبهشت ماه سال جاری 500 پرسش نامه بین مشتریان بانک توزیع گردید که نتایج آن حاکی از رضایتمندی مشتریان از بانک توسعه صادرات به میزان 86% میباشد. البته در برنامههای در دست اجرای این بانک ارتقای سیستم ارزیابی رضایت مشتریان در دستور کار قرار دارد.
با توجه به اینکه مخاطبان نشریه اغلب صاحبان صنایع و کالاها هستند شما چه تسهیلاتی را برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع در نظر گرفته‌اید؟
بانک توسعه صادرات ایران در راستای رونق بخشیدن به بخش تولیدی و بازرگانی کشور و در چارچوب دستورالعمل اعطای تسهیلات کوتاه مدت غیر صادراتی، اقدام به تآمین مالی تولیدکنندگان و تجار در بخش بازرگانی داخلی نیز مینماید. همچنین ضمنا این گروه ازفعالین اقتصادی می‌توانند از خدمات بانک در حوزه اعتبار اسنادی داخلی ریالی و ضمانت نامه‌های ریالی نیز بهره‌مند گردند. جهت اطلاعات بیشتر متقاضیان می‌توانند به وب سایت بانک توسعه صادرات ایران به نشانی www.edbi.ir مراجعه نمایند.

امتیاز به این مطلب:

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *