امروزپنج شنبه 6 تیر 1398
Thursday 27 June 2019
کد خبر: 1249 تاریخ درج خبر: چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 - 16:04 2158 بازدید نسخه چاپی نسخه چاپی
پیام وزير محترم صنعت ، معدن و تجارت و رييس مجمع عمومي سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليد كنندگان

تحولات اقتصادی جهان طی سال های اخیر، مفاهیم تولید و مشتری مداری را چنان به یکدیگر نزدیک کرده که تولید مشتری محور به عنوان یکی از شاخص های تعیین کننده موفقیت و بقای بنگاه های اقتصادی شناخته شده است.
پیشرفت های علمی و فن آوری عصر حاضر، باعث گسترش اطلاعات و ارتباطات در کنار توسعه اقتصادی شده که این امر از یک سو به افزایش آگاهی مشتریان و از سویی دیگر به تولید مسئولیت پذیر به عنوان یک حرکت و تلاش برنامه ریزی شده از طرف تولیدکنندگان منجر شده است.
در سالی که با ابتکار حضرت آیت اله خامنه ای(مد ظله العالی) رهبر فرزانه انقلاب به نام ” اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” مزین شده و از طرفی همواره حمایت از تولید و مصرف کالا‌های داخلی، مورد تاکید مقام معظم رهبری و دولت می باشد، از مردم و دستگاه‌های دولتی درخواست می‌کنم تا محصولات داخلی را مصرف کنند، زیرا مصرف محصولات داخلی، باعث افزایش تقاضا و گسترده تر شدن بازار، ایجاد رقابت، افزایش کیفیت و جلوگیری از افزایش قیمت و در مواردی نیز باعث کاهش قیمت می شود.
از بنگاه های اقتصادی نیز انتظار دارم با برنامه ریزی، توجه به تحقیق و توسعه، مدیریت بهینه منابع، افزایش بهره‌وری، استفاده از ظرفیت های تولید و نیروهای انسانی تحصیل کرده و توانمند در راستای تولید مشتری‌پسند و صادرات ‌محور حرکت کرده و محصولات خود را مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید و عرضه کنند و مطلوبیت مصرف کننده را در کیفیت و قیمت کالاها و خدمات عرضه شده، در نظر بگیرند. البته در این راه نیازمند آموزش نیروی کار، اعمال سیستم های کنترل کیفی پیشرفته و پیاده سازی نظام اندازه‌گیری کیفیت کالا و خدمات هستند که عزمی ملی و حرکتی عمومی در راستای پیاده سازی فرهنگ مشتری مداری را طلب می کند.
در این خصوص سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با بهره گیری از تجارب گذشته و استفاده از شاخص‌هایی از جمله قیمت، کیفیت، خدمات پس از فروش، رضایت مشتریان، میزان بهره‌وری و میزان مصرف انرژی نسبت به ایجاد ساختار و نظام ارزیابی بنگاه های اقتصادی اقدام نموده است. به طوری که به منظور شناخت حقوق مصرف‌کنندگان و نهادینه کردن رعایت این حقوق، پایه گذار روزی به نام “روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان” در کشور بوده و از سال1380 هر ساله با برگزاری همایشی در این روز اقدام به تبیین و فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان می نماید.
امسال در چهاردهمین سال برگزاری همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، موجب خرسندی است که حمایت از حقوق مصرف کنندگان به عنوان یک فرهنگ،تاحدقابل توجهی نهادینه شده است و این امر در تقاضای بنگاه های اقتصادی و داوطلبی آنها برای ارزیابی عملکرد ظهور و بروز داشته است.امید است این حضور و مشارکت موثر ، مسیر حرکت بنگاه های اقتصادی را به سمت ارایه کالاها و خدمات مطلوب و با کیفیت و قیمت مناسب بیش از پیش هموار نماید.

امتیاز به این مطلب:

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *