امروزپنج شنبه 6 تیر 1398
Thursday 27 June 2019
کد خبر: 1125 تاریخ درج خبر: دوشنبه 15 دی 1393 - 19:31 2292 بازدید نسخه چاپی نسخه چاپی
دبیر شورای سیاستگذاری همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کننده:

مجید ارغنده پور، دبیر شورای سیاستگذاری و اجرایی مراسم روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، اعلام کرد: پرونده بیش از 360 شرکت متقاضی دریافت گواهینامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آغاز شده است.
ارغنده پور، مدیر کل دفتر نظارت بر تشکل ها و هماهنگی امور استان های سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، خاطرنشان کرد؛ همه ساله در روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، به شرکت هایی که در زمینه رعایت حقوق مصرف کنندگان، امتیاز مورد نظر در آیین نامه ذیربط را کسب نموده باشند، گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان اعطا می شود و در سال 1393، چهاردهمین دوره این همایش، در حال آماده سازی و انجام است.
ارغنده پور افزود: در طی سیزده دوره برگزاری همایش، متقاضیان نزدیک به یازده برابر شده اند، وی ادامه داد که در فرایند ارزیابی شرکتهای متقاضی علاوه بر سازمان حمایت، دستگاه های مسئول و ناظر دیگری هم مشارکت می نمایند که در شاخص های مرتبط به ارزیابی و اظهار نظر خواهند پرداخت. وی ادامه داد در طی سیزده دوره برگزاری همایش موضوع حمایت از حقوق مصرف کنندگان در محافل اجتماعی و رعایت حقوق آنها توسط بنگاههای مختلف از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار شده و مشتری مداری و احترام به حقوق آنها، اکنون بعنوان یک مولفه مهم در اقتصاد ایران مطرح گردیده است. این ارزیابی در چهار شاخص قیمت، کیفیت، خدمات پس از فروش و رضایتمندی مشتری انجام می شود و واحدهای برگزیده می بایست حداقل 70 درصد از انتظارات را برآورده کنند. در فرآیند ارزیابی، ابتدا تقاضاهای رسیده، توسط کارشناسان تخصصی، بررسی شده و در کمیته های تخصصی، با شاخص های مورد نظر در آیین نامه اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، تطبیق داده می شود. دبیر همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان افزود: در روند بررسی تقاضای واحدهای اقتصادی، سازمان ملی استاندارد، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت بهداشت، وزارت جهاد و کشاورزی، اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران و انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان همکاری می نمایند و فرآیند ارزیابی متقاضیان را در مدت پنج ماه ارزیابی و همکاری می نمایند.
در سنوات اخیر علاوه بر برگزاری همایش در سطح ملی همایشهایی نیز با همین موضوع در برخی استانها برگزار شده است که این موضوع نشان می دهد موضوع رعایت حقوق مصرف کننده در استانها نیز بعنوان یک مطالبه جدی مردم مورد توجه قرار گرفته است بنحوی که در سال گذشته در 13 استان کشور این همایش برگزار گردید و انتظار می رود که این همایش در سال جاری نیز در 15 استان برگزار شود.
امسال این روند از مرداد ماه آغاز شده و زمان اخذ تقاضاهای شرکتها پایان یافته است.
مجید ارغنده پور، اعلام کرد: اولین جلسه کمیته فنی بررسی پرونده متقاضیان دریافت گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، در روز چهارشنبه، 12 آذر ماه سال 1393 ، با حضور اعضای این کمیته، در محل دبیرخانه اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، برگزار شد.
وی افزود: در این جلسه، به پرونده 11 واحد اقتصادی متقاضی گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، در حوزه های بهداشتی، کشاورزی و غیر فلزی رسیدگی می شود.

امتیاز به این مطلب:

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *