امروزپنج شنبه 6 تیر 1398
Thursday 27 June 2019
گفت وگو با مدیران شعب شرکت خدمات آواژنگ در سراسر کشور
مشتری ‌مداری در راس امـور مااسـت

در ابتدا مدیران شعب خود را معرفی کرده و به مدت همکار‌‎ی‌اشان با خدمات آواژنگ اشاره کردند.
مرضیه پژمان، مدیر شعبه شیراز، کارشناسی برق و الکترونیک و کارشناسی ارشد MBA، شروع همکاری با شرکت خدمات آواژنگ از سال 1382
حمیدرضا صدیقی، مدیر شعبه مشهد، کارشناسی فیزیک کاربردی، شروع همکاری با شرکت خدمات آواژنگ از سال 1387
حمیدرضا امیدبخش، مدیر شعبه اصفهان، کارشناس کامپیوتر (سخت افزار)، شروع همکاری با شرکت خدمات آواژنگ از سال 1387
حسن تقربی، مدیر شعبه تبریز، کارشناسی برق و الکترونیک، شروع همکاری با شرکت خدمات آواژنگ از سال 1389
نوشین قربانی، مدیر شعبه اهواز، کارشناسی فیزیک کاربردی، شروع همکاری با شرکت خدمات آواژنگ از سال 1390
سجاد مهرابی، سرپرست شعبه کرمانشاه، کارشناسی کامپیوتر(سخت افزار)، شروع همکاری با شرکت خدمات آواژنگ از سال 1392
مدیریت، کنترل و نظارت بر امور جاری شعبه و مواردی نظیر عملکرد نیروی انسانی، پیگیری و پاسخگوئی امور مربوط به مشتریان و بازدید و رصد نمودن بازار منطقه از جمله وظایف مدیران شعب در شرکت خدمات آواژنگ می‌باشد.
از نگاه شما خدمات پس از فروش چه جایگاهی در بین نمایندگی‌ها شهرستان خدمات اواژنگ دارد؟
مرضیه پژمان، مدیر شعبه شیراز
با توجه به اینکه در جامعه جهانی رویکرد بیشتر به سمت خدمات متمایل شده است، خدمات پس از فروش می‌تواند یک مزیت رقابتی را برای شرکت ایجاد نماید. همانطور که می‌دانیم هر چقدر رضایت مشتریان بیشتر، وفاداری آنها بیشتر شده و این مسئله باعث سود آوری می‌گردد.
از آنجایی که یکی از ابعاد رضایت مشتری برآوردن نیاز آنها در کمترین زمان ممکن می‌باشد، وجود شعب در شهرستان‌ها باعث می‌گردد امکان دسترسی مشتریان به خدمات پس از فروش بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی به بهترین شکل و کوتاه‌ترین زمان صورت پذیرد.

فکر می‌کنید شرکت آواژنگ نسبت به دیگر رقبا در روند رضایتمندی مشتری چگونه بوده است؟
نوشین قربانی، مدیر شعبه اهواز
در بازار رقابت، حفظ و نگهداری مشتریان موجود نسبت به جذب مشتریان جدید دارای هزینه کم‌تر است. احترام و خدمت به مشتری، در واقع مشتری مداری و رضایتمندی مشتری در رأس امور است و شرکت خدمات آواژنگ تمام تلاش خود را می‌نماید تا رضایت مشتری را جلب نماید و به یک رابطه دو طرفه سالم دست یابد.
در واقع مهمترین استراتژی مدیریت کیفیت خدمات، تمرکز موثر بر شناخت و برآوردن نیازهای مشتریان است، همچنین شرکت خدمات آواژنگ مرتباً و بصورت مستمر به شکایات و نظرات مشتریان رسیدگی می‌نماید و با استفاده از کادر مجرب و نیروهای آموزش دیده که با مهارت و شنیدن دقیق گفته‌های مشتری و پرسیدن سوالات به موقع قادر می‌باشند مشکلات مشتریان را برطرف نموده راهنمایی و پاسخگویی لازم را انجام می‌دهند و یا جهت حل مشکل سریعآً و در کوتاه‌ترین زمان به واحد مربوطه منتقل نمایند.
در سنجش رضایتمندی مشتری 4 شاخص اصلی مطرح می‌شود:
• نحوه‌ی برخورد کادر شرکت خدمات با مشتری و توجه به خواسته مشتریان
• اصول و انجام حرفه‌ای کار
• زمان و هزینه‌ی صرف شده
• آگاه‌سازی و مطلع بودن مشتری از وضعیت قطعه و یا دستگاه
• وضعیت و سطح دسترسی شبکه خدمات پس از فروش
خدمات آواژنگ سعی دارد که با استفاده از روش‌های ایجاد رضایت‌مندی در مشتریان، آنان را به مجموعه وفادار سازد.

شما چه نظارتی بر روی مجموعه تحت امرتان دارید و چه برنامه‌های برای آموزش این افراد در خدمات آواژنگ اجرا می‌شود؟
حسن تقربی، مدیر شعبه تبریز
از آنجا که جو حاکم بر آواژنگ بیشتر بر مبنای همکاری متقابل، تقویت و حس همبستگی و افزایش روحیه کاری همکاران می‌باشد سعی می‌گردد بیشتر بر فعالیت افراد چه از نظر برخورد با مشتری و چه از نظر انجام خدمات به بهترین نحو نظارت صورت گیرد و در صورت نیاز اقدامات لازم در جهت بهبود عملکرد کاری انجام پذیرد.
از سوی دیگر با توجه به پیشرفت تکنولوژی سعی بر آن شده است تا به روز رسانی اطلاعات جدید به صورت برگزاری دوره‌های آموزشی فنی و غیرفنی، آموزش‌های حضوری و غیر حضوری برای کارکنان صورت پذیرد.

برخورد مردم در خصوص خدمات پس از فروش در حال حاضر چطور شده است؟
حمیدرضا امیدبخش، مدیر شعبه اصفهان
با بالا رفتن سطح دانش مشتریان انتخاب سطحی و بدون تحقیق و تفکر به ندرت اتفاق ‏می‌افتد. مشتری به حق و حقوق خود آگاه است و می‌داند که پس از خرید چه انتظاراتی می‌تواند داشته باشد. در بازار امروز ‏اولین پرسش برای انتخاب در خرید خدمات پس از فروش می‌باشد که حتی جلوتر از کیفیت محصول مورد سوال قرار می‌گیرد.

مزیت خدمات آواژنگ نسبت به دیگر برندها را در چه مواردی می‌بینید؟
حمیدرضا صدیقی،  مدیر شعبه مشهد
خدمات آواژنگ در زمینه ارائه خدمات به مشتریان پیشرو بوده و با بررسی و ارزیابی دقیق  فرآیندها، شاخص‌ها و با کنترل مستمر خدمات انجام شده و ارتباط مستقیم با تولید کننده‌ها، سطح خدمات مطلوبی را ایجاد کرده است. برخورداری از رضایتمندی مشتریان و انجام خدمات گسترده و یکنواخت در سراسر ایران از مزیت‌های شرکت خدمات آواژنگ می‌باشد.

چقدر سعی می‌کند به روز باشید و این اتفاق چه تاثیری در روند کار دارد؟
سجاد مهرابی، سرپرست شعبه کرمانشاه
مطمئنا در زمینه IT ، به روز بودن از اصول کاری شرکت خدمات آواژنگ می‌باشد زیرا قرار است که شرکت به عنوان یک مرجع قابل اعتماد به مشتریانی که نیازمند همکاری از لحاظ علمی‌هستند در سطح بالایی سرویس مورد نظر را ارایه دهد و این امر مستلزم به روز بودن در همه زمینه‌ها است.

به نظر شما برای آگاه‌سازی مردم از معنای واقعی خدمات پس از فروش چه اقداماتی را باید انجام داد؟
مرضیه پژمان، مدیر شعبه شیراز
این آگاه سازی باید در دو بخش صورت گیرد. اولین بخش توسط فروشنده کالا به مشتریان باید صورت پذیرد تا آنها درک صحیح و مناسبی از شرایط خدمات پس از فروش داشته باشند و فروشندگان باید از فرا فکنی در مورد خدمات جلوگیری کنند. در این راستا ابتدا باید آگاه سازی فروشندگان نسبت به ارائه خدمات پس از فروش صورت گیرد.
از سوی دیگر بایستی شرایط ارائه خدمات به محصولات که بر روی کارت گارانتی و یا بروشورهای تبلیغاتی نوشته می‌شود، بدون ابهام و واضح باشد.

حسین احمدی مدیر نشریه «خدمات پس از فروش»
لزوم توجه به خدمات پس از فروش در صنعت ساختمان

سرمقاله؛ شاید ساخت و ساز و صنعت ساختمان سازی قدمتی طولانی به اندازه تمدن بشر دارد. همچنانکه قدیمی‌ترین سازه‌های باقی مانده متعلق به روم باستان از پارتیون در آتن، اهرام ثلاثه مصر و شهر سنگی انگلستان نمونه‌هایی از نخستین تمدن‌های بشر در این زمینه هستند.
رشد و توسعه تجارت و فعالیت‌های بازرگانی، گردشگری و تبادل دانش بین کشورها و توسعه زیرساخت شهرهای مدرن، کارخانه‌ها و مهاجرت مردم به شهرها و البته نیاز سریع آنان به مسکن باعث رشد مراکز نوین عمرانی و ساختمان سازی مدرن و صنعتی شد تا جایی که در حال حاضر نیز این عوامل بخصوص در کشورهای در حال توسعه همچنان جزو توسعه بخش و حرکت دهنده صنعت ساختمان به شمار می‌روند.
همانطور که می‌دانید بازارهای صنف ساختمان به سه بخش عمده مسکونی(خانه)، تجاری و صنعتی تقسیم می‌شود و کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا، برخی از کشورهای اروپایی، ژاپن، چین و یا کره جنوبی سرمایه گذاری بزرگی را در این صنعت انجام داده‌اند و لذا در پی آن دستاوردهای بزرگتری را در حوزه‌های مختلف صنعت ساختمان با در آمدزایی بالا به دست آورده‌اند.
معمولا بنگاه‌های فعال صنعت ساختمان همانند برخی صنایع دیگر از همکاری و یا منفک شدن صنایع بزرگ و کوچک مرتبط با این حوزه تشکیل می‌شوند و لذا به خاطر همین دربرگیری جزو اصلی‌ترین و استراتژیک‌ترین صنایع در کشورهای مختلف به حساب می‌آید.
این صنعت در عین ایجاد اشتغال فراوان، درآمدزایی خوبی نیز برای فعالان این حوزه در دوره‌ها و کشورهای مختلف دارد. درکشور ما نیز این صنعت از این قواعد و ویژگی‌ها مستثنی نیست و با بررسی دهه‌های مختلف، شاهد رشد و توسعه تحولات قابل توجه این صنعت هستیم.
البته و متاسفانه بازار مسکن در چند سال اخیر به خاطر برخی سیاست‌های غیر کارشناسی با نوسانات و تحولات نسبتا شدیدی روبرو بوده است. در دوره‌ای شاهد تورم و رشد شدید قیمت‌ها بودیم و هم اکنون در دوره‌ رکود آن به سر می‌بریم. بدیهی است که این نوسانات در بازار مسکن و مصرف به فعالان این صنعت در حوزه تولید و ساخت آسیب‌های فراوانی وارد می‌کند.
البته علاوه بر مسایل فوق‌الذکر به دلیل برخی عوامل بیرونی دیگر از جمله تحریم‌های سال‌های اخیر نیز، متاسفانه و شاید برخی انبوه سازان به قصد سود‌جویی بیشتر با استفاده از مواد و تجهیزات نامرغوب در حوزه ساختمان‌سازی، مزیدی بر علت و بی‌رغبتی خریداران مسکن به خصوص مسکن مهر شده‌اند.
هرساله در کشورمان نمایشگاه صنعت ساختمان و تجهیزات وابسته به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای اقتصادی و بنا به سیاست‌های دولت‌ها و شرایط زمانی در سطوح مختلفی برگزار می‌شود.
امسال نیز پانزدهمین دوره این نمایشگاه با کیفیت مطلوب و قابل قبولی برگزار شد. در این دوره حضور شرکت‌ها و تولیدکنندگان ماشین‌آلات صنعت‌ساختمان و راه‌سازی و نیز فعالان بخش نمای ساختمان از دوره‌های پیشین پررنگ‌تر بود. خوشبختانه صنعت ساختمان همچون دیگر صنایع، توجه بیشتری به حوزه خدمات پس از فروش نموده‌اند و خدمات خوب و با کیفیت را در صدر سیاست‌های اقتصادی خود قرار داده‌اند. در حال حاضر مشتریان محصولات ساختمانی با کیفیت را حق خود می‌دانند و سعی می‌کنند از مواردی که خدمات و پشتیبانی بهتری دارند استفاده نمایند. امیدوارم با مشارکت هر چه بیشتر ارگان‌های دولتی و غیر دولتی بالا دستی، شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر صنایع مرتبط و برندهای ساختمانی در کشور باشیم که رضایتمندی مشتری و خدمات پس از فروش را هزینه سربار نمی‌دانند بلکه حق مشتری می‌دانند.

یادداشت/ حسین احمدی:
«خدمات پس از فروش»، «آرامش بعد از خرید»

سومین نمایشگاه خدمات پس از فروش سرانجام بعد از چند بار جا به جایی در مکان و زمان برگزاری، خرداد ماه گذشته در مصلای تهران برگزار شد. نمایشگاهی که علاوه بر موفقیت‌هایش از لحاظ مشارکت‌کننده و تعداد بازدیدکننده گان مطلوب و شایسته این صنعت به نظر نمی‌رسید. البته بررسی و آسیب‌شناسی این گونه نمایشگاهی، نگاهی دقیق و کارشناسانه‌تر می‌طلبد که در جای خود محل توجه و تامل است و در این یادداشت کوتاه نمی‌گنجد. امروزه در بازار کنونی و پرزرق و برق تبلیغات کالاهای مختلف، چیزی که از همه بیشتر جلب توجه می‌کند؛ ادعای ارایه خدمات پس از فروش است که صرفا قصد جذب حداکثری مشتری را دارد. این درحالی است که با وجود صدها شرکت و برند معتبر و معروف تولید‌کننده و واردکننده کالا و خدمات در کشور، تنها در حدود 20 برند از ایشان در سومین نمایشگاه تخصصی خدمات پس از فروش و نیز دو دوره قبل، به عنوان تنها رویداد تخصصی این صنعت حضور داشتند!
به نظر می‌رسد «خدمات پس از فروش» به یک شوی تبلیغاتی تبدیل شده است و مشارکت حداقلی از سوی صاحبان صنایع در چنین رویدادهایی خود شاهد خوبی در این زمینه است. البته عدم تبلیغات مناسب محیطی و یا انتخاب نامناسب مکان برگزاری نمایشگاه امسال نیز از دلایل مشارکت پایین ایشان باشد ولی باید این نکته را در نظر داشت که فرهنگ سازی و شکوفایی این صنعت، وظیفه یا کار یک نفر و یک شرکت نیست و این مهم نیاز به حضور و همراهی تمامی سازمان‌های مرتبط و صاحبان صنایع و فعالان این حوزه می‌باشد. البته نقش و کارکرد رسانه ها در ایجاد حس مشارکت صنایع و از طرفی فرهنگ سازی مطالبه مردمی دریافت خدمات پس از فروش از کالاها و خدمات در کشور را نیز نباید نادیده گرفت و کم اهمیت دانست.
در این راستا از جمله آسیب های اجرایی وارده در نمایشگاه که به چشم می‌آید بلاتکلیفی و نبود برنامه مدون و معرفی این خدمات از سوی شرکت‌ها به بازدید‌کنندگان و از طرفی سردرگمی مردم و یا حتی خود مشارکت‌کنندگان نمایشگاه خدمات پس از فروش در این میان است که لازم است برای آن برنامه ریزی لازم انجام شده و چاره‌ای اندیشیده شود. بازدیدکنندگانی که نمی‌دانستند هدفشان از بازدید از این نمایشگاه چیست و قرار است چه چیزی به آنها عرضه و معرفی شود و مشارکت‌کنندگانی که به برگزاری چند مسابقه و قرعه کشی برای جذب مخاطبان و بالطبع ازدحام جمعیت جلوی غرفه خود بسنده کرده بودند.
شاید وجود این آسیب ها و ادامه روند مشکلات مذکور در حوزه صنعت خدمات پس از فروش دلیل اصلی اجرای جبری طرح جشنواره فروش در این نمایشگاه باشد. مسئله ای که البته رویکرد جذب حداکثری مخاطب توسط مسئولین و متولیان این امر نیز به آن دامن می‌زند.
لازم است قبل از هرچیز معنا و مفهوم واقعی خدمات پس از فروش در بین فعالان این صنعت و مردم بازتعریف و مشخص شود. مردم باید در قالب و فرهنگ مطالبه این خدمات، صاحبان کالا را موظف کنند که خدمات خود را هر چه بهتر و دقیق‌تر ارائه دهند و این مهم با تعامل و همکاری بیش از پیش همه متولیان صنعت خدمات پس از فروش، علی الخصوص «سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان» با رسانه‌های دیداری و شنیداری برای تحقق این مسئله و آموزش و فرهنگ‌سازی آن در بین جامعه به دست خواهد آمد. به امید روزی که مردم کالاهای خود را با آرامش خاطر و اطمینان خرید کنند؛ چرا که «آرامش بعد از خرید» حق مردم است.

سید محمود نوابی معاون وزیر، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان
جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود

چهاردهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرفکنندگان در حالی برگزارشدکه در مقایسه با اولین همایش در سال 1380، از رشد 11 برابری متقاضیان برخوردار است. تعداد افرادی که موفق می‎شوند تندیس را دریافت کنند، 17 برابر رشد داشته که خوب و مناسب است، اما در سالهای اخیر و از سال 1390به بعد این روند با شیبی ملایم همراه است.

هم اکنون در کشور حدود 8000بنگاه اقتصادی فعالیت میکنند که همه آنها میتوانند در این آزمون و رقابت حضور یابند.
در سال 1393 حدود 359 بنگاه اقتصادی در حوزۀ تولید و خدمات درفرایند ارزیابی شرکت کردند که از این تعداد 118 بنگاه موفق شدند تندیس و گواهینامۀ حمایت از حقوق مصرف کنندگان را دریافت کنند.
هرساله در فرایند ارزیابی و گزینش، سازمانها و نهادهای مختلفی بهویژه در شورای سیاستگذاری جهت انتخاب بنگاههای برتر تلاش و فعالیت می کنند. در این روند از خرد و دانش جمعی استفاده میکنیم. وزارتخانههایی مانند صنعت و معدن و تجارت، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، همچنین بانک مرکزی، اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران، سازمان ملی استاندارد ایران، انجمن ملی حمایت از حقوق مصرفکنندگان، تشکلهای بخش خصوصی و افراد خبره و بسیاری ازصاحبنظران هم در این ارزیابی حضور دارند، که از همه آنها سپاسگذاریم.
امسال برای سومین سال متوالی این حرکت مناسب در استانها هم شروع شده است، بطوریکه امسال پیش بینی می شود این همایش در14استان برگزار شود.
سئوالی که اکنون مطرح است این است که از منظر جامعۀ اسلامی، رعایت حقالناس و حقالله از چه جایگاهی برخوردار است؟ مسلم این که ادای حقالله با توبه و انابه و رعایت آدابی قابل حصول است، اما در حقالناس باید به تکتک صاحبان حق، مراجعه و حق تضییعشده را جبران یا اعاده کرد. اگر مبنای ما همین اندیشه باشد، کافی است تا استراتژی آتی اقتصادمان را ترسیم کنیم؛
هدف از اعطای گواهینامه و تندیس، افزایش انگیزه و حساسیت، رقابت هدفمند میان تولیدکنندگان و ارائهدهندگان خدمت، ارائه محصولات کیفی، برقراری قیمت عادلانه و ترغیب ارائه قیمت و خدمات مطلوب پیش، حین و پس از فروش است. تصور عمومی در جامعه تولیدی کشور در این است که خدمات فقط به پس از فروش منتهی میشود، درحالیکه فرایند خدمات زنجیره ایست از فعالیتها که مشتری را پیش از خرید تا پس از مصرف در بر خواهد گرفت. خدمات باید مشتری رادربارۀ کالا آگاه کند؛ و به او حق انتخاب صحیح را ارائه نماید. در جامعۀ اسلامی عبارت «جنس فروختهشده پس گرفته نمیشود.» قابل قبول و پذیرش نیست، ما باید خریدار را از ناچاری خرید رهایی بخشیم. هنگام فروش نیز مشتری باید از شرایط خرید کالا کاملاً آگاه باشد، احترام و عزت او رعایت شود و او بداند در مقابل وجه پرداختی چه کالایی تحویل میگیرد. البته خدمات پس از فروش نیز جزو الزامات است.
لذا دایره خدمات در انتخاب بنگاه های حامی مصرف کننده از جایگاه بسیار مهمی برخوردار می باشد. بنگاه برای دریافت گواهینامه، چه در حوزۀ خدمات و چه تولید، باید در سطح 10استان خدمت کند، اما در فرایند دریافت تندیس باید در 20استان فعالیت کرده و همۀ شاخصهای حوزۀ اعطای گواهینامه را با موفقیت پشت سر گذارد. سپس در ارزیابی هیئتهای داوری برخی از شاخصهای دیگر نیز دیده شده اند.
شاخص هایی مانند افزایش بهرهوری، کاهش هزینۀ تولید، ارتقای کمّی و کیفی کالا، خدمات قبل، حین و پس از فروش، داشتن واحد تحقیق و توسعه، نوآوری، صادرات، فنّاوری مدرن و روزآمد و تأمین نیاز داخلی. این موارد نکاتیاند که به واحد اقتصادی کمک میکنند در این مرحله حضور یابد.
اکنون با راهنماییهای مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت و به قول اصحاب رسانه فرایند مهندسی معکوس را آغاز کردهایم که لزوماً نباید به دنبال تنبیه یا تعزیر باشیم. همچنین به غیر از این مراسم که مراسمی بزرگ در سطح کشور است، در تقویم ملی ذکر شده و حتی تندیس آن از سال 1384 در ادارهکل ثبت شرکتها ثبت شده، با همکاری اتاق اصناف در حوزۀ خرد و متوسط برنامهای جدید را شروع کردهایم که نمونۀ اول آن «خباز برتر» بود. برای اجراییشدن این طرح شاخص-هایی تدوین و ابلاغ شدهاند. در حوزههای دیگر نیز منتظر طرحهایی جدید هستیم.
حوزۀ تولید و مصرف برای جامعۀ ما ارزشمند است؛ رهبر معظم انقلاب در یکی از بیانات خود دربارۀ تولید و مصرف در دیدار با مدیران وزارت صنعت،معدن و تجارت در اردیبهشت سال 1390 میفرمایند: «به نظر من یکی از قدمهای مجاهدت اقتصادی مردم، این است که بروند سراغ کالاهای ساخت داخل. آن را بخواهند. البته این طرف قضیه هم این است که کالای ساخت داخل باید قانعکننده باشد. بایستی دوامش، استحکامش و مرغوبیتش جوری باشد که مشتری را قانع کند. این هر دو در کنار هم کار لازم و واجبی است.»
در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی نیز که در بهمن سال گذشته ابلاغ شده است، بر این موضوع تأکید میکنند: «محور قرار دادن رشد و بهرهوری در اقتصاد، حمایت همهجانبۀ هدفمند از صادرات کالا و خدمات، روانسازی نظام توزیع و قیمتگذاری و روزآمدسازی شیوههای نظارت بر بازار.» این مورد جزو دستورات مقام عالی وزارت نیز هست که میخواهند از شیوههای سنتی رها شویم. طرح مربوط به این موضوع را ارائه دادهایم تا طرحی جدید به تناسب نیاز بازار طراحی شود.
رئیسجمهور محترم، دکتر روحانی نیز در ملاقات با مدیران ارشد وزارتخانه در اردیبهشت امسال بیان کردند: «باید به گونهای فعالیت کنیم که کیفیت و کمّیت کالاها افزایش یابد و در زمینۀ مصرف انرژی بهرهوری را ملاک عمل قرار دهیم. بر این اساس برنامهریزیها باید این باشد که صنایع در عین حالی که سودآور شوند، در قیمت رشد نامعقولی نداشته باشند.»
لذا بدینوسیله همگان را به همکاری و مشارکت جمعی جهت بهینهسازی آییننامه و دستورالعمل انتخاب واحدهای برتر حامی حقوق مصرف کننده دعوت می نمایم به هر ترتیب تجدیدنظر در این آییننامه خردجمعی را میطلبد؛ از بنگاههای اقتصادی گرفته تا اندیشمندان و اصحاب رسانه!

گفتگو با مهندس «حسن باغبانیان» مدیرعامل فروشگاه اینترنتی 5040
‏هزینه خدمات پس از فروش توجیهی منطقی برای توسعه کسب و کار

در ابتدا ضمن معرفی خودتان کمی در مورد سایت 5040 توضیح بفرمایید؟
اینجانب «حسن باغبانیان» موسس فروشگاه اینترنتی 5040 متولد ۱۳۶۳ ازاصفهان هستم که در سن ‏‏16 سالگی کار خود را بر‎ ‎روی یک‎ ‎وبلاگ ساده تحت عنوان‎ ‎فروشگاه اینترنتی ۵۰۴۰ در اتاقی اجاره‌ای به ‏مساحت ۲×۲ که هم دفتر کار، هم انبار و هم اتاق فکر‎ ‎بنده بوده شروع به کار کردم که در آن اتاق هم ‏مدیر هم تامین کننده هم پیک موتوری بودم که با موتور کالاها رو به دست مشتریان می‌رسوندم به امید ‏روزی که تجارت الکترونیک در ایران مرسوم شود و پس از گذشت بیش از ۱۳ سال با عنایت خداوند ‏متعال و پشت سر گذاشتن سختی‌ها و مشقت‌های فراوان توانستیم به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین ‏فروشگاه اینترنتی ایران به فعالیت خود ادامه دهیم.‏
مجموعه کاری فروشگاه اینترنتی5040 با بیش از500 کارمند رسمی،‎ ‎بیش از ۱۰۰۰ همکار غیررسمی و ‏حدود 15000بازاریاب مجازی توانسته پیشتاز کارآفرینی در بین فروشگاه‌های اینترنتی کشور باشد. ‏
با توجه به این که در کشور ما خرید اینترنتی به جایگاه مطلوبی نرسیده شما به عنوان کسی که در این ‏حوزه فعالیت می‌کنید ارزیابی‌تان چیست؟ و هدف‌تان از راه اندازی سایت 5040 چه بوده است؟
‏ اساس کار ما با نوآوری آغاز شد. 13 سال پیش کسی نمی‌دانست فروشگاه اینترنتی چیست و چگونه ‏فعالیت می‌کند. امروز که مردم شناخت پیدا کرده‌اند ما در تلاشیم تا از جدیدترین الگوریتم‌ها برای ‏بازاریابی، فروش و خدمات به مشتری استفاده کنیم و هدف‌مان از راه‌اندازی 5040 به روزی می‌اندیشیم ‏که بتوانیم بیش از یک میلیون فرصت شغلی از طریق اینترنت برای هموطنان عزیزمان فراهم کنیم.‏
خدمات پس از فروش در سایت 5040 چه جایگاهی دارد؟
خدمات پس از فروش در مجموعه ما جایگاه ویژه‌ای دارد ما تنها مجموعه‌ای هستیم که معنای واقعی ‏گارانتی را در ایران اجرا کرده‌ایم. خدمات تشویقی زیادی تا به امروز داشتیم از جمله گارانتی ۱۰۰ درصد ‏مرجوعی یعنی اینکه مشتریان می‌توانند در صورت عدم رضایت از کالایی حتی پس از استفاده، آن کالا را ‏مرجوع نموده و کل پول خود را پس بگیرند. ‏
شما چه خدمات ویژه‌ای به مشتریان ارائه می‌دهید؟
در سایت 5040 علاوه بر فروش محصول و گارانتی 100 درصد مرجوعی، ارائه خدمات متفاوتی را داریم. ‏بخشی در سایت داریم به نام اطلاعات مفید و کاربردی که 20 نفر در این بخش مشغول ترجمه مقالات ‏برتر زبان اصلی هستند که دسترسی آن برای همه آسان نیست. این گروه با شعار بیش‌تر بدانید تا بهتر ‏زندگی کنید بخش ویکی سایت 5040 را به یک منبع مهم برای فارسی زبانان سراسر دنیا تبدیل کرده‌اند. ‏همکاران دیگر در سایت نیز با بررسی تقاضای مردم از اینترنت هر روز امکانات جدیدی به سایت اضافه ‏می‌کنند تا سایت برای مردم جذاب‌تر و کارآمدتر باشد. هم چنین می‌توانند به جدیدترین اخبار روز و ‏روش‌های کسب درآمد از‎ ‎طریق بازاریابی دسترسی داشته باشند.‏
مزایا و ارزش افزوده خرید از سایت 5040 نسبت به رقبای شما چیست؟
سرآمد مزیت خرید از فروشگاه 5040 نسبت به رقبای هم سطح خود، گارانتی 100 درصد مرجوعی ‏محصولات خود و در کنار این مزیت قیمت مناسب محصولات نسبت به قیمت ارائه شده در بازار و ‏همچنین قرعه‌کشی بزرگ و جذاب این مجموعه می‌باشد.‏
‏5040 تنها یک فروشگاه نیست، سیاست‌گذاری شما در ماندگاری نام 5040 چه بوده است؟
آنچه در این سال‌ها باعث شده فعالیت ما از سایرین متمایز باشد و روز به روز نیز گسترده‌تر شود این است ‏که ما از هر امکانی برای حفظ رضایت مشتریان استفاده می‌کنیم و همسویی خدمات ما با نیازهای ‏مشتریان از دیگر ویژگی‌های ماست و انجام تبلیغات گسترده و ارائه خدمات رایگان برای مشتریان می‌تواند ‏راز ماندگاری نام 5040 باشد.‏
از برنامه‌هایی که در آینده برای توسعه مجموعه تحت مدیریت خود دارید، بگویید؟
دوست داریم در حوزه اینترنت خدمات خاص و ویژه‌ای ارائه کنیم. چشم انداز 5 ساله ما این است که ‏بالای 200 هزار همکار داشته باشیم. در تلاشیم نمایندگی‌هایی در خارج از کشور داشته باشیم. در حال ‏حاضر در امارات و عراق نمایندگی داریم، اما می‌خواهیم که در بیشتر کشورهای دنیا نمایندگی داشته ‏باشیم.‏
به موضوع تولید ملی خیلی علاقه‌مندیم در برنامه کاری خود بخشی برای تولید محصولاتی که به هر ‏نحوی در ایران چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ قیمت دارای کمبود هستند را گنجانده‌ایم.‏
دنبال فرهنگ‌سازی فروش اینترنتی هستیم زیرا معتقدیم از سفرهای غیر ضروری درون شهری خواهد ‏کاست به کاهش آلودگی هوا و ترافیک موجود کمک می‌کند و گام بزرگی در صرفه‌جویی وقت و انرژی ‏مردم است. به امید روزهای پر از موفقیت و دستیابی به این اهداف، انشاالله
و‎ ‎در پایان: «ما زنده برآنیم که آرام نگیریم… موجیم، آسودگی ما عدم ماست»‏

گفتگوی اختصاصی نشریه «خدمات پس از فروش» با مهندس «مهدی سروری»‏
گپی با جوان دیجـیتالی این روزهـای تلویزیون

به عنوان اولین سوال می‌خواستیم نظرتان را در خصوص سیاست‌های سیما در حوزه ‏it‏ بدانیم؟
من معتقدم وجود یک شبکه‌ای که علمی خالص باشد و بخشی از آن هم علم ‏it ‎‏ باشد، در دنیای کنونی بسیار الزامی ‏است. هرچند سیاست‌های کنونی سازمان کم کردن شبکه‌های موجود است. اما می‌توان مثل شبکه‌ی سلامت برای ‏پزشکان، ورزش برای ورزشی‌ها، پویا برای کودکان و… شبکه‌ای علمی و دیجیتالی هم داشت که در آن به موضوع‌های ‏مختلف ‏IT‏ از جمله بازی‌های رایانه‌ای، آموزش رایانه، تلفن همراه، وب سایت‌ها، امنیت اطلاعات، گجت‌های به روز، ‏کارآفرینی در زمینه فناوری اطلاعات و آشنایی با استارت اپ‌ها و ده‌ها موضوع مرتبط و جذاب، ساعت‌ها پرداخت. البته با ‏توجه به تغییرات اخیر سازمان صدا و سیما و حضور جناب آقای سرافراز و پورمحمدی، امیدوارم به حوزه ‏it‏ توجه بیشتری ‏شود.‏ برنامه‌ی «به روز» الان از شبکه سه به صورت نامنظم، هفته‌ای حدود نیم ساعت و بدون تکرار پخش می‌شود، برنامه با تیم ‏جوان و حرفه‌ای که دارد و بنده هم عضوی از آن‌ها هستم، ظرفیت‌های بیشتری دارد، چه از لحاظ زمان و چه از لحاظ ‏محتوا، می‌تواند موضوعات بیشتری را در برگیرد. و تقاضای علاقه مندان از ما نیز همین موضوع است.در حال حاضر، همه‌ی ما بسیار درگیر تکنولوژی شده‌ایم، و این نیاز احساس می‌شود. به مواردی هم که شاید در مورد ‏آن‌ها زیاد صحبت نشده، از جنبه‌های دیگری می‌شود نگاه کرد و به عنوان فرصت از آن‌ها استفاده کرد. مانند شبکه های ‏اجتماعی که اکنون هیچ مطلبی در این خصوص به طور رسمی مطرح نمی شود. اما می‌توان همزمان با فیلترینگ هوشمند ‏بجای فیلتر همه‌ی محتوا، از فرصت‌ها و نکات آموزشی این شبکه ها برای ارتقاء سطح دانش فنی استفاده کرد.‏
شما به عنوان کارشناس این حوزه، در حال حاضر، مشکلاتit ‎‏ کشور را چه می بینید؟
یکی از مهم‌ترین مشکلات، همین عدم آگاهی خیلی ها از خدمات پس از فروش محصولات بخصوص اجناس دیجیتالی ‏است. مشتری کالایی را می‌خرد ولی از خدمات پس از فروش و حقوق خودش آگاهی ندارد و نمی‌داند از کجا باید پیگیر ‏آن شود. مشکل دیگری هم که در این حوزه داریم استفاده نادرست از یک سری اپلیکیشن ها یا بهتر است بگوییم برنامه ‏های کاربردیِ موجود است. مثل شبکه‌ها و پیام رسان‌های اجتماعی، که خیلی هم گسترده شده است، و می‌توان از این امکانات در خصوص تجارت و برندسازی، استفاده مفیدی کرد.‏ این وظیفه رسانه‌های گروهی است که باید ‏فرهنگ سازی درست در این زمینه انجام دهند.‏
برگزاری همایش‌های مختلفی در این حوزه که با بودجه‌های کلان برگزار می‌شود و بازدهی مطلوبی هم ندارند از دیگر ‏مشکلات این حوزه است، که می‌توان با کارشناسی اهداف و رویکردهای سمینارها و همین طور انتخاب مخاطب اصلی آن ‏همایش، این مشکل را حل کرد. البته در انتخاب موضوع و سخنران ها و نحوه ی اجرای همایش هم، حتما باید دقت شود.‏
تعریف شما از خدمات پس از فروش نرم افزاری چه هست؟
خدمات پس از فروش، کلمه‌ای است که شاید برای فروش بیشتر محصول سخت افزاری و دستگاه ها، خیلی بکار می رود، ‏اما متاسفانه در بخش نرم افزار شاید این موضوع کمتر به چشم بیاید، ولی همان به روز رسانی‌هایی که برای نرم افزار‌ها ‏می‌آید می‌تواند در این حیطه بگنجد.‏
یعنی نرم افزار ممکن است یک باگ و مشکل امنیتی داشته باشد که باعث ویروسی شدن یا هک شدن دستگاه شود، من ‏به عنوان تولیدکننده و برنامه نویس وظیفه‌ام این است که خدمات پس از فروش را انجام بدهم و نسخه به روزش را ارائه ‏بدهم تا کسانی که شاید تعداد آنها کم هم نباشد، بهترین برنامه‌های کاربردی را بدون مشکل استفاده کنند.‏
به عنوان مثال، اخیرا آیفون 6 با سیستم عامل ‏iOS 8‎‏ که وارد بازار شد مشکل عجیبی داشت، به این شکل که افرادی که ‏این سیستم عامل را آپدیت می‌کردند، مشکل تماس تلفنی پیدا می‌کردند، که البته این مشکل، باگ بزرگی محسوب می‌شود.‏ اپل سریعا معذرت خواهی کرد و ‏iOS 8.1‎‏ را ارائه کرد که مشکل قبلی را رفع کرد.‏
قطعا هیات‌های نظارتی در این حوزه می‌توانند خیلی موثر باشد.‏
شما در برنامه‌ی «به روز»، به عنوان یک مرجع رسمی که برنامه‌ها و نرم افزارهای مختلف را معرفی می‌کنید، ‏آیا بررسی در خصوص بومی‌سازی و معتبر بودنشان را انجام می‌دهید؟
ما به عنوان رسانه، مسولیت سنگینی داریم زمانی که بنده در به روز، به عنوان سرپرست نویسندگان بودم، خیلی روی این ‏کار حساس بودم و نرم افزارها را حتما تست می‌کردیم، البته الان هم می‌دانم همکارانم این کار را به خوبی انجام می ‏دهند.‏ولی خوب به هر حال ممکن است بعضی وقت‌ها و ناخواسته با توجه به بومی‌سازی آن برنامه، مشکلاتی به وجود بیاید که ‏باید مواردی که با فرهنگ و مذهب ما جور نیست، حذف شود.‏
اتفاقا چند وقت پیش، در برنامه، چند بازی را معرفی کردیم، یعنی خبر انتشار بازی را دادیم، که قرار هست این بازی‌ها ‏منتشر شود، گویا بعد از انتشار، بازی چند صحنه غیر متعارف داشته که یکی از سایت‌ها هم به شکل نادرستی، این خبر را ‏بازتاب داد، که من فکر می‌کنم این موضوع جالب نبود و ممکن است برای هر رسانه‌ای ناخواسته بوجود بیاید، به هر ‏حال، برنامه خبر انتشار بازی را در آینده داده بود و بازی هنوز در زمان پخش، به بازار نیامده بود.‏ قطعا هر رسانه‌ای برای اعلام خبر، باید منبع معتبری داشته باشد و یا خودشان تست کردن آن را انجام بدهند، هم در حوزه ‏سخت افزار و هم نرم افزار این کار باید به خوبی صورت پذیرد.‏
اشاره کردید به شبکه‌ها و پیام رسان‌های اجتماعی، به نظر شما که کارشناس این حوزه هستید آیا باید فیلتر ‏بشوند و یا می‌شود کنترل روی این برنامه‌ها صورت پذیرد؟
همان‌طور که قبلا اشاره کردم، اصولا با فیلتر کامل، مخالف هستم و نظرم روی فیلترینگ هوشمند است، که خوشبختانه ‏مرحله‌ی اول آن اجرا شد و موفقیت آمیز هم بود. کسانی که استفاده مفید و آموزشی از این برنامه‌ها می‌برند، نباید از این ‏امکانات دنیای تکنولوژیک، محروم شوند. ‏
به هر حال این ابزارهای جدید در تجارت الکترونیک و کارهای روز دنیا استفاده می‌شوند، و می‌توان به عنوان مشتری ‏مداری و خدمات رسانی و همچنین برند سازی و آموزش، استفاده‌های مفیدی از آن‌ها برد.‏ به هر رو تکنولوژی امری است که همه در این عصر جدید با آن درگیر شده اند و شاید با بستن کامل امکانات آن نتوان ‏جلوی استفاده علاقه مندان از آن‌ها را گرفت. می توان با فرهنگ‌سازی و بومی‌سازی این شبکه‌ها، استفاده درست و ‏نادرست را از هم تمیز داد‏. نمونه آن، همین فیلترینگ هوشمند بجای فیلترینگ کامل آن‌هاست.‏
با توجه به این که در جوانی موفقیت‌های بسیاری کسب کرده‌اید خودتان دلیل این موفقیت‌ها را چه می بینید؟
این نظر لطف شماست، من خودم را بیشتر پر تلاش می‌بینم تا موفق، همیشه سعی کردم به آن چیزی که می‌خواهم ‏برسم.‏
جنبه معنوی کار هم تاثیر گذار بوده، من همیشه دوست داشتم تدریس کنم و نگاه مالی در این زمینه نداشتم و پروردگار ‏هم همیشه جواب این کار بنده را با اتفاقات خوب دیگری داده است. خودتان می دانید که متاسفانه در نوشتن کتاب و ‏مقاله و مطلب و تدریس، از لحاظ مالی آن چنان پولی نیست!‏ در کنار تلاش و ممارست، ابتکار و خلاقیت در کار، بسیار مهم است. باید استعدادها را با تلاش، شکوفا کرد.‏
تا چندین سال قبل، جوان‌های نسل ما، بی ادعا پیشنهادهای کاری مختلف را می‌پذیرفتند تا ‏تجربه کسب کنند ولی ‏متاسفانه الان یکسری از جوان‌ها فقط دنبال ‏پشت میز نشستن و مدیریت هستند و دوست دارند یک شبه پولدار شوند! بدون کار و تلاش!‏
در نظر من بچه‌های دهه شصت با سختی بزرگ شدند و هرچیزی را می‌خواستند، باید با تلاش به آن می‌رسیدند.‏ ‏خوانندگان دهه شصت این گفتگو می‌توانند شاهد این موضوع باشند، از آن زمان که مدارس نمونه مردمی برای ورود، تست‌های سخت ‏می‌گرفتند تا بیشترین شرکت‌کننده در کنکور دانشگاه ها تا کار و شغل مناسب برای این نسل!‏
و مهمترین نکته فکر می‌کنم علاقه داشتن به رشته، تحصیل و کاری که می‌کنیم است، این مساله به قدری مهم است که ‏می‌تواند بازدهی کار در کل جامعه را ارتقا ببخشد و اصطلاحا خدمات پس از کار خوبی را به دنبال داشته باشد، مثل ماهنامه خدمات پس از فروش (با خنده و ‏شوخی)…‏
و در آخر؟
خیلی خوشحالم که با این ماهنامه‌ی متفاوت آشنا شدم، خدمات پس از فروش، قطعا می‌تواند درگاهی برای آگاهی مردم ‏و مسوولان در این حوزه باشد، بنده هم قول می‌دهم و سعی می کنیم هر شماره با بخش جدید مرتبط با ‏it‏ به نام ‏‏«تِکنامه»، در این مجله در خدمت مخاطبان و علاقه‌مندان باشم و تا جایی که بتوانم علم دیجیتال را برای همه اقشار به زبان ساده بیان ‏کنم. یا علی…‏

گفتگو اختصاصی نشریه «خدمات پس از فروش» با «سید مهدی میر مهدی کمجانی» رئیس اتحادیه صنف ‏فناوران رایانه تهران
ارزیابی کارت‌های گارانتـی توسط کارشـناسان اتحادیه

در خصوص اتحادیه فناوران رایانه تهران برای خوانندگان ما توضیحاتی بفرمایید؟
در ابتدا تشکر از شما عزیزان که این امکان را فراهم کرده‌اید تا ما نیز حرف‌های خودمان را بزنیم اتحادیه فناوران رایانه تهران از ‏سال 1358 فعالیت خودش را شروع کرد. اتحادیه به این صورتی که الان ملاحظه می‌نمایید نبود، اتحادیه با 4 پرسنل فعالیت ‏می‌کرد که تمام کارهای اتحادیه را انجام می‌دادند. از زمان ریاست بنده پرسنل افزایش پیدا کرد و کارها و شرح وظایف مشخص ‏شده و کمسیون‌های موجود فعال شدند، و سعی کردیم تمام مراجعه کنندگان همان روزکارشان انجام پذیرد.‏
اتحادیه با نام ماشین‌های اداری شروع به کار کرده است. البته آماری که ما داریم از سال 1357 کامپیوتر در این بوده ولی خیلی ‏محدود مثل اداره برق و مخابرات برای چاپ قبوض استفاده می‌کردند. به مرور زمان اتحادیه تبدیل شد به ماشین‌های اداری، داده ‏ورزی و موبایل، که بعد از مدتی اعضای موبایل به حد نصاب 300 عضو رسید و درخواست اتحادیه جدید کردند و از سال 1384 ‏از اتحادیه ما جدا شدند. از سال 1389 اتحادیه به اسم اتحادیه فناوران رایانه تهران تغییر نام کرد. که 13 رسته را شامل می شود. ‏تمام کالاهایی که در رابطه با ‏it‏ باشد به غیر از موبایل جزء اتحادیه است.‏
با توجه به این که موبایل‌های کنونی سیستم عاملی شده‌اند و از طرفی آشفته بازار موجود در صنف موبایل که ‏خریداران دچار آن هستند فکر نمی‌کنید که اگر به اتحادیه فناوران برگردد بازدهی بهتری خواهد داشت؟
ما درخواست داده‌ایم که مجددا موبایل نیز به اتحادیه بازگردد که تا به حال موفق نشدیم. چون بالاترین مرجع که می‌تواند این ‏دستور را بدهد هیات عالی نظارت است و هنوز این مصوبه را انجام نداده‌اند.‏ ما هنوز در حال پیگیری هستیم و امیدواریم اتاق و اصناف تهران و ایران و هیات عالی نظارت هم این کار کارشناسی کنند و زمانی ‏برسد که مردم از این سردرگمی رها شوند و بدانند به کجا باید مراجعه کنند و پیگیری کارشان را انجام دهند. البته در قانون ‏نظام   صنفی جدید که مصوبه 12/6/1392 است صراحتا اعلام کرده که اتحادیه باید ادغام بشوند. در حال حاضر در تهران 140 ‏اتحادیه  وجود دارد که اگر کار موازی آن ها را در نظر بگیریم در مجموع حدود 60 اتحادیه می‌شویم. امیدوارم در آینده نزدیک ‏این اتفاق  بیافتد چون این کار به نفع اصناف است و این آشفتگی در بازار قطعا بهبود پیدا می‌کند.‏
اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران چه فعالیت‌هایی در راستای رضایتمندی مشتری انجام می‌دهد؟
تمام قسمت‌های بیرونی فعالیت‌هایمان باید در راستای رضایت مشتری باشد. چون مشتری نباشد صنفی هم وجود نخواهد داشت. ‏تمام واحدهای صنفی ما موظف هستند که به مشتری احترام بگذارند و تکریم کنند. کمسیون شکایتمان را بسیار قوی کرده‌ایم. ‏به محض این که شکایتی چه از طریق سازمان 124، یا سایت اتحادیه و حضوری صورت پذیرد،  مطمئنا و بلافاصله کمسیونی به ‏نام کمسیون شکایت تشکیل می‌شود و هم از شاکی و متشاکی دعوت می‌کنیم که در خیلی از مسائل حق به جانب مشتری بوده ‏است و ما رضایت مشتری را جلب کرده‌ایم. فعالیت دیگری که در این زمینه انجام داده‌ایم همکاری مستمر با سازمان حمایت از ‏حقوق مصرف‌کنندگان در ارتباط با خدمات پس از فروش بوده است. آقایان احمدی و رنجبر بسیار  به ما کمک کرده‌اند و ما ‏اکنون در هیات مدیره آیین نامه‌ای را مصوب کرده ایم که بعد از تکمیل برای سازمان ارسال می‌کنیم و مشورت می‌گیریم.‏
از طرفی واحدهای صنفی که توان ارائه خدمات ندارند را از دور خارج می‌کنیم کسانی باید خدمات پس از فروش ارائه دهند که ‏فضای مناسب و امکانات آن را داشته باشند، و از لحاظ قطعات کامل باشند. ما کارت‌های گارانتی را حتما رصد و کارشناسی ‏می‌کنیم که ارزش اجرایی داشته باشد. از طرفی با سازمان صدا و سیما قراردادی را تنظیم کرده‌ایم که حدود 30 جلسه آموزش و ‏آگاهی خدمات پس از فروش داشته باشیم.‏
در حال حاضر کالای تبلت را اکثر موبایل فروشی‌ها ارائه می دهند چه نظارتی روی آن دارید؟
در حال حاضر به خاطر این که بازار، بازار آشفته‌ای است زیاد ورود پیدا نمی‌کنیم و نمی‌شود برخورد کرد. فعلا تا در اتاق ایران و ‏تهران این کار حل نشود در سطح فروشگاه ها نمی‌توانیم قانونی را در خصوص منع فروش اجرا کنیم.‏
و بعد از به نتیجه رسیدن مطمئن باشید اتحادیه‌ای که چه الان و چه بعدا حق فروش تبلت را دارد اتحادیه فناوران رایانه تهران ‏است. و در حال حاضر شکایت در خصوص تبلت را اتحادیه ما انجام می‌دهد و مشکلی در این تعامل نداریم.‏
در ابتدای سال شما نامه سرگشاده‌ای منتشر کردید در خصوص افزایش تعرفه‌های گمرکی و موارد دیگر، خودتان در ‏این زمینه توضیح بفرمایید؟
معمولا هر سال یک سری تعرفه ها با توجه به شرایط افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. زمانی که امسال تعرفه‌ها را اعلام کردند در ‏قسمت لپ تاپ‌ به جای 4 درصد 10 درصد افزایش داشتیم. با توجه به تحریم موجود و هزینه‌های وارد شده بر کالا هزینه‌های ‏گزافی خواهد بود نامه‌ای به وزیر نوشتیم و از همه خواستار شدیم که این موضوع متوقف بشود.‏
به خاطر این که هم دولت و هم ملت متضرر می‌شوند. وقتی کالایی تعرفه گمرکی‌اش بالا می‌رود به صورت قاچاق واردکشور ‏می‌شود و در محاسبات کالا با توجه به قاچاق بودنش، قیمت گمرک را محاسبه می‌کنند و این اختلاف بسیار زیاد است که این ‏تفاوت را خریداران کالا باید پرداخت کنند. ما خواستار کاهش این تعرفه در سال 1394 هستیم. تا بتوانیم گامی در جهت حمایت ‏از مصرف کنندگان برداریم،  چرا دولت از جیب خودش به تولیدکنندگان کمک نمی‌کند چرا این هزینه را از جیب مردم می‌دهد. ‏تاوان این کار را باید دولت پرداخت کند نه مردم. دولت با این کار به جای حمایت از تولیدکننده از قاچاقچیان حمایت می‌کند و  ‏من این موضوع را بارها اعلام کرده‌ام و امید وار هستم با پیگیری‌هایی که انجام می‌دهیم این مسئله هم به سرانجام برسد.‏
در زمینه تولید لپ تاپ تولیدکننده قوی در کشور خودمان داریم؟
من این سوال را زیاد جواب نمی‌دهم چون ما الان روی همین موضوع داریم کار می‌کنیم و اتاق ایران هم وارد شده است تا به ‏نتیجه نهایی نرسیم من اظهار نظر نخواهم کرد. این مواردی هم که الان اشاره کردم صرفا به خاطر اعلام قبلی و نامه سرگشاده‌ای ‏بودکه نوشتم. در کل اگر تولیدی در کشور باشد همه ما افتخار می‌کنیم. اما نه فقط به اسم تولید باشد. به عنوان مثال ایران ‏خودرو که در حال حاضر خیلی هم تولید دارد ولی با این وجود انتخاب را از مردم گرفته‌ایم ما در سیاست گذار‌ی‌هایی که انجام ‏می‌دهیم نباید حق انتخاب را از مردم بگیریم و محصولی را به آنها تحمیل کنیم.‏
آینده و چشم انداز حوزه ‏it‏  را در ایران چطور می‌‎بینید؟
با جزئیاتی که در این آیین‌نامه در نظر گرفته‌ایم و اگر این آیین‌نامه‌ به اتمام برسد و سازمان دهی شود و مورد تایید سازمان ‏حمایت قرار گیرد و ما آن را در صنف اجرا کنیم من فکر می‌کنم بهترین صنفی که بتواند خدمات پس از فروش ارائه بدهد و ‏هیچکس نتواند از زیرش شانه خالی کند صنف ‏it‏ خواهد بود. در نهایت باید از سازمان انتظار داشته باشیم که ما را حمایت کند، ‏اتحادیه ها می‌توانند بازوی اجرایی خوبی برای سازمان حمایت باشند.‏

ه منظور افزایش سطح ایمنی و جلوگیری از بروز مشکلات
تمام کارهایی که بعد از خرید یک رایانه جدید باید انجام دهیم

تهیه دیسک‌های نجات
در برخی از رایانه‌ها به طور پیش فرض سی‌دی و یا دی‌وی‌دی‌هایی به منظور نصب مجدد سیستم عامل و برنامه‌های نصب ‏شده به صورت پیش فرض وجود دارد که در صورت بروز مشکلاتی مانند آلودگی با بدافزارها و ویروس‌ها، مشکلات در دیسک ‏سخت و دیگر موارد می‌توانید از آن‌ها نهایت بهره را ببرید.‏
اگر چنین دیسک‌هایی وجود دارند حتما آن‌ها را در محلی امن قرار داده و حتی نسخه پشتیبانی از آن‌ها تهیه کنید. اگر این ‏دیسک‌ها به همراه رایانه شما عرضه نشده‌اند، این وظیفه شماست که با مطالعه دستورالعمل‌ها و دفترچه راهنما، یکی از این ‏دیسک‌ها را ایجاد کنید.‏
این کار را به محض روشن شدن رایانه و پیش از اینکه به وب‌گردی بپردازید و یا نرم‌افزاری را نصب یا حذف کنید انجام ‏دهید. حتی بد نیست نسخه پشتیبانی از آنچه بر روی رایانه شما وجود دارد ( شامل سیستم عامل) تهیه کنید تا در مواقع ‏لزوم از آن استفاده کنید.‏ (بیشتر…)

چند نکته ساده
حمل و نقل نادرست لپ‌تاپ پشیمانتان خواهد کرد

طریقه درست بلند کردن دستگاه
برای بلند کردن لپ تاپ حتما آن را با دو دست و از قسمت زیرین آن گرفته و به‌ هیچ عنوان به ‌صورت یکدست و یا بدتر از ‏آن؛ از نمایشگر دستگاه برای بلند کردن آن استفاده نکنید. این کار می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را در دستگاه بوجود آورد که ‏از آن‌جمله می‌توان به ایجاد خمیدگی در بخش‌های ضعیف دستگاه و یا بروز مشکل در قسمت لولای دستگاه اشاره کرد.‏ (بیشتر…)

«کول دیسک» برند اولین فلشی که به ایران آمد
همه آنچه باید از حافظه‌های فلش بدانید

چه حافظه ای، چه کاری
همان طور که اشاره کردیم، انواع و اقسام حافظه های فلش موجود در بازار ممکن است خرید آنها را دشوار کند، اما در واقع ‏انجام این کار چندان هم مشکل نیست و تنها کاری که باید انجام دهید، خرید آنها بر اساس نیازتان است. اگر یک دوربین ‏دیجیتال قدیمی دارید که حجم هر عکس آن چندان زیاد نیست، نیازی هم به خرید یک کارت حافظه پرسرعت نخواهید داشت. ‏کسانی که می خواهند عکس های پی درپی با دوربین گرفته و حجم اطلاعات بالایی را در هر لحظه به دوربین خود انتقال ‏دهند به کارت های حافظه پرسرعت نیاز دارند. دارندگان گوشی های موبایل هوشمند پیشرفته نیز باید پول بیشتری خرج ‏کرده و یک کارت حافظه سریع خریداری کنند تا با مشکل کند شدن گوشی در دسترسی به اطلاعات ذخیره شده روی کارت ‏حافظه برخورد نکنند.‏ (بیشتر…)

جستجوی کانال‌های پشتی اینترنت
ترسناک‌ترین موتور جستجوی جهان

برخلاف موتور جستجوی گوگل که در جستجوی وب‌سایت‌های مختلف کل فضای اینترنت را زیر‌و‌رو ‏می‌کند، موتور جستجوی ‏Shodan‏ کانال‌های پشتی اینترنت را جستجو می‌کند. این موتور چیزی شبیه به یک گوگل تاریک ‏است که در میان سرور‌ها،‌ وب‌کم‌ها،‌ پرینتر‌ها،‌ روترها و تمامی تجهیزاتی که به اینترنت وصل هستند و بخشی از آن را تشکیل ‏می‌دهند، جستجو می‌کند.‏
این موتور جستجو اطلاعات مربوط به 500 میلیون تجهیزات متصل به اینترنت و خدمات اینترنتی را به صورت ماهانه ‏جستجو می‌کند. اینکه چه موضوعاتی را می‌توان با یک جستجوی ساده در ‏Shodan‏ یافت بسیار خیره‌کننده است، تعداد ‏زیادی از چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، دوربین‌های امنیتی، ابزارهای خودکارسازی منازل مسکونی و سیستم‌های حرارتی که ‏به اینترنت وصل هستند توسط این موتور جستجو قابل دسترسی است.‏
این موتور جستجو می‌تواند سیستم کنترل یک پارک آبی، پمپ بنزین، سیستم خنک کننده یک هتل و یک کوره زباله‌سوزی ‏ر ا بیابد. محققان امنیت سایبری حتی با استفاده از این موتور توانسته‌اند سیستم‌های فرمان و کنترل نیروگاه‌های اتمی و ‏شتابگرهای ذره‌ای را نیز بیابند.‏
آنچه درباره توانایی‌های جستجوی ‏Shodan‏ قابل توجه است،‌ و آنچه موجب ترسناک‌شدن این موتور می‌شود، این است که ‏تعداد کمی از این سیستم‌های یافته شده از امنیت کافی برخوردارند. جستجوی ساده یک رمز عبور از پیش تعیین شده ‏کارخانه‌ای می‌تواند تعداد بیشماری از چاپگرها، سرورها، و تجهیزات سیستم‌های کنترلی که از نام ادمین به عنوان نام کاربری ‏و رمز 1234 به عنوان رمز عبور استفاده می‌کنند را در اختیار کاربران قرار دهد. ‏
تاکنون متخصصان امنیت سایبری زیادی از این موتور جستجو برای نمایش دادن نقاط ضعف در اینترنت استفاده کرده‌اند. ‏برای مثال سال گذشته دن تنتلر در کنفرانس ‏Defcon‏ با استفاده از این موتور جستجو توانست یک کارواش را خاموش و ‏روشن کند و یخ یک زمین هاکی در دانمارک را با تنها یک کلیک، ذوب کند. وی همچنین نشان داد سیستم کنترل ترافیک ‏یک شهر کاملا بر روی اینترنت قرار داشته و به راحتی می شد آن را مختل کرد. همچنین وی توانست به نیروگاه ‏هیدروالکتریکی در فرانسه دسترسی پیدا کند که از دو توربین با قدرت تولیدی کلی 6 مگاوات برخوردار بودند. هریک از این ‏موارد درصورتی که توسط فردی تبه‌کار مختل شوند، فاجعه به بار خواهد آمد! این درحالی است که بسیاری از این تجهیزات ‏اصلا نیازی به اتصال به اینترنت ندارند و تنها به صرف اینکه بتوان آنها را از راه دور کنترل کرد،‌شرکت‌ها دسترسی به آنها را ‏برای کل جهان امکان پذیر می‌سازند. با این‌همه نکته مثبت موتور جستجوی ‏Shodan‏ این است که این موتور جستجو ‏کاربرد منفی ندارد. بدون داشتن حساب کاربری تنها می‌توان 10 نتیجه جستجو را بر روی آن مشاهده کرد و با داشتن حساب ‏کاربری تعداد نتایج جستجو به 50 افزایش پیدا خواهد کرد. اگر کاربری بخواهد به اطلاعات بیشتری دسترسی پیدا کند باید ‏دلیل این نیاز خود را برای موتور توضیح داده و مبلغی نیز پرداخت کند.‏

فضای نا مناسب در بازار رایانه
چاقو زیر گردن خریدار نگذاشته‌ایم که از ما خرید کنند!

برای اکثر کاربران کامپیوتر که برای خرید کامپیوتر، لوازم جانبی، تجهیزات دیجیتالی، گوشی موبایل و غیره به بازار مراجعه ‏کرده‌اند پیش آمده که با برخورد و رفتارهایی از جانب گروهی از فروشندگان مواجه شوند که نه تنها اعتمادشان را به ‏فروشندگان، بلکه نسبت به کل بازار از دست بدهند.این بی‌اعتمادی می‌تواند ماحصل اعتماد به پیشنهادهای فروشنده برای ‏خرید یا ارائه اطلاعات اشتباه از جانب فروشنده باشد یا اینکه نتیجه سوء استفاده مالی برخی از فروشندگان از شرایط خاص ‏بازار مانند بحران‌های ناشی ازنوسانات ارزی و غیره باشد.‏
‏گاه نیز اتفاق می‌افتد که فروشنده کالای تقلبی، مرجوعی، کارکرده، ناقص و ایراد دار را به اسم کالای اورجینال و آکبند به ‏خریدار بی‌اطلاع از همه‌جامی‌فروشد که البته اینها تا حدودی به بی‌اطلاعی خریداران بر می‌گردد ومی‌توان گفت، همان‌طور ‏که برخی از فعالان حوزه آی‌تی و دیجیتال از دانش کافی در حوزه فعالیتی خود برخوردار نیستند، بسیاری از خریداران نیز ‏چوب اطلاعات ناقص یا نادرست خود را می‌خورند. فروش کالا با گارانتی‌های متفرقه وبی نام و نشان، فروش کالای ‏سرقتی،عرضه کالای از رده خارج، اخذ هزینه‌های اضافی به بهانه‌هایی چون نصب نرم‌افزارهای خاص و غیره از اقدامات ‏دیگری است که موجبات بی‌اعتمادی خریداران را نسبت به فروشندگان بازار فراهم آوردهاست.دامنه این بی‌اعتمادی‌ها حتی ‏به معاملات بین فعالان بازار هم کشیده شده است و گاه اتفاق می‌افتد که یک فروشنده کالایی را به اسم آکبند از همکارخود ‏خریداری می‌کند در حالی که تجهیزات جانبی داخل جعبه کامل نیست وفروشنده به علت عدم اطلاع از آنچه باید در جعبه باشد ‏یا چک نکردن محتویات جعبه با مشکلاتی مواجه می‌شود.اینها همه اتفاقاتی است که باعث بی‌اعتمادی و همچنین ناامنی ‏فضای بازار کامپیوتر شده است، اگر شما هم نسبت به این ‏موضوعات گله‌مند هستید این گزارش را بخوانید.‏

دلایل بی اعتمادی مشتریان
‏کافی است پای درد و دل خریداران بنشینید تا وسعت بی اعتمادی آنها به بازار وفروشندگان و حتی برخی از شرکت‌های ‏بزرگ عرضه کننده کالاهای این حوزه رادریابید. اکثر خریداران کالاهای کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال که از عرضه کالا با ‏قیمت بالاتر از آنچه باید باشد گله‌مندند می‌گویند، این اصلی‌ترین شکایت ما است که نسبت به فعالان بازار داریم.با وجودی که ‏برخی از فعالان بازار کالاهای قدیمی را از سال قبل در موجودی خود دارند، اما همگام با نوسانات نرخ ارز قیمت‌ها را ‏دوبرابر کرده‌اند که این موضوع به‌هیچ‌وجه منصفانه نیست. درشرایط فعلی فروشندگان کالاها را با هر قیمتی که می‌خواهند ‏به فروش می‌رسانند و هر میزان سودی که می‌خواهند برای خود در نظرمی‌گیرند.دست روی هر کالایی برای خرید ‏می‌گذاری باید دلت هزار و یک راه برود که کالا سرقتی، مرجوعی، تقلبی، از رده خارج و… نباشد ودر شرایط فعلی خریدار ‏باید نهایت دقت را بکند تا دچار دردسرهای خریدکالاهای این چنینی نشود. شاید برایتان پیش آمده است که به قصد خرید یک ‏کالای ارزان می‌روید ولی فروشنده چنان رای تان را عوض می‌کند که ناچار می‌شوید کالایی که وی پیشنهاد می‌دهد خریداری ‏کنید که بعدا متوجه می‌شوید یا کالا از رده خارج است یا اینکه در خرید اشتباه کرده‌اید و همان کالای ارزان قیمت هم از عهده ‏انجام کار تان بر می‌آمد.‏

صحبت های فروشندگان
‏«چاقو زیر گردن خریدار نگذاشته‌ایم که از ما خرید کنند» این پاسخی است که اکثر فروشندگان بازار کامپیوتر به این سوال ‏که علت عدم اعتماد خریداران به فروشندگان بازار چیست؟، می‌دهند. یکی از فعالان بازار که به شدت از اوضاع واحوال ‏بازار گله مند است می‌گوید: «همه فکر می‌کنند فروشنده با افزایش قیمت‌ها سود بالایی عایدش می‌شود و از خدایش است که ‏بازار با چنین مشکلاتی مواجه شود تا بتواند قیمت‌ها را افزایش دهد، اما این‌طور نیست و این یک قضاوت اشتباه است. شما ‏باید ببینید ما چه هزینه‌هایی داریم؟ چه مشکلاتی برای واردات کالا داریم؟ گاه اتفاق می‌افتد به یک بهانه کوچک کالاهای ما ‏چند هفته در انبار گمرک می‌ماند یا در راه در کشتی می‌مـاند و ماناچاریم هزینه تمام این تاخیرها را از جیبمان بپردازیم. چطور ‏در چنین شرایطی کسی نمی‌گوید این هزینه‌ها چگونه و از چه محلی تامین می‌شود، اما وقتی قیمت‌ها را با توجه به نوسانات ‏نرخ ارز افزایش می‌دهیم همه ما را به بی وجدانی و سودجویی متهم می‌کنند؟» یکی دیگر از فعالان بازار هم می‌گوید، «باید ‏از ما ممنون باشید که ما باچنگ و دندان این بازار را حفظ کرده‌ایم و آن را زنده نگه داشته‌ایم. وگرنه با این شرایط و کاهش ‏موجودی بازار تاکنون تعطیل می‌شد.»‏

علت چیست؟
گروهی از کارشناسان و فروشندگان بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال معتقدند که نگاه خریداران به فروشندگان نگاهی ‏تاریک است و مجموعه عواملی مانند گستردگی واحدهای خرده فروش و کمبود واحدهای فروشگاهی معتبر ونمایندگی‌های ‏فروش و یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای ، جو ناامن وپر خطر بازار وغیره منجر به بروز برخی از رفتارها یا به قول خریداران ‏سوءاستفاده‌هایی از جانب خریداران می‌شود،در مقابل گروه دیگری معتقدند، عدم نظارت ارگان‌های ذی‌ربط وسازمان‌های ‏مربوطه و همچنین بی‌اطلاعی برخی از خریداران و همچنین بی‌ثباتی قیمت‌ها باعث شده است گروهی از فعالان بازار از ‏شرایط سوءاستفاده کرده وباعث بی‌اعتمادی خریداران شوند. متاسفانه سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در این مورد ‏چندان فعال نیست و حقوق مصرف‌کننده درست ودقیق تعریف نشده است. همچنین روسای اصناف نظارت کافی روی ‏اعضای خود ندارندو برای متخلفان نیز جرایمی وجود ندارد. تعزیرات نیز در زمینه تخلفات فروشندگان برخوردهای دائمی ‏ندارد و به برخوردهای موقتی و دوره‌ای بسنده کرده است که مجموع این عوامل باعث شده است مصرف‌کنندگان تا این حد ‏به فضای بازار و فروشندگان بی‌اعتماد شوند. ‏

 • خدمات پس از فروش برتر
  کورس سرویس

  خدمات پس از فروش محصولات خانگی کورس

 • خدمات پس از فروش برتر
  گروه هماهنگ

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش رایانه و قطعات کامپیوتری

 • خدمات پس از فروش برتر
  بوش

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  داتیس

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت استیل البرز

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانه و آشپزخانه

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت بوتان

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت گلدیران

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات ال جی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت ایساکو

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات ایران خودرو

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت سام سرویس

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات سامسونگ

 • خدمات پس از فروش برتر
  امداد خودرو ایران

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش خودرو