امروزپنج شنبه 6 تیر 1398
Thursday 27 June 2019
حسین احمدی مدیر نشریه «خدمات پس از فروش»
لزوم توجه به خدمات پس از فروش در صنعت ساختمان

سرمقاله؛ شاید ساخت و ساز و صنعت ساختمان سازی قدمتی طولانی به اندازه تمدن بشر دارد. همچنانکه قدیمی‌ترین سازه‌های باقی مانده متعلق به روم باستان از پارتیون در آتن، اهرام ثلاثه مصر و شهر سنگی انگلستان نمونه‌هایی از نخستین تمدن‌های بشر در این زمینه هستند.
رشد و توسعه تجارت و فعالیت‌های بازرگانی، گردشگری و تبادل دانش بین کشورها و توسعه زیرساخت شهرهای مدرن، کارخانه‌ها و مهاجرت مردم به شهرها و البته نیاز سریع آنان به مسکن باعث رشد مراکز نوین عمرانی و ساختمان سازی مدرن و صنعتی شد تا جایی که در حال حاضر نیز این عوامل بخصوص در کشورهای در حال توسعه همچنان جزو توسعه بخش و حرکت دهنده صنعت ساختمان به شمار می‌روند.
همانطور که می‌دانید بازارهای صنف ساختمان به سه بخش عمده مسکونی(خانه)، تجاری و صنعتی تقسیم می‌شود و کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا، برخی از کشورهای اروپایی، ژاپن، چین و یا کره جنوبی سرمایه گذاری بزرگی را در این صنعت انجام داده‌اند و لذا در پی آن دستاوردهای بزرگتری را در حوزه‌های مختلف صنعت ساختمان با در آمدزایی بالا به دست آورده‌اند.
معمولا بنگاه‌های فعال صنعت ساختمان همانند برخی صنایع دیگر از همکاری و یا منفک شدن صنایع بزرگ و کوچک مرتبط با این حوزه تشکیل می‌شوند و لذا به خاطر همین دربرگیری جزو اصلی‌ترین و استراتژیک‌ترین صنایع در کشورهای مختلف به حساب می‌آید.
این صنعت در عین ایجاد اشتغال فراوان، درآمدزایی خوبی نیز برای فعالان این حوزه در دوره‌ها و کشورهای مختلف دارد. درکشور ما نیز این صنعت از این قواعد و ویژگی‌ها مستثنی نیست و با بررسی دهه‌های مختلف، شاهد رشد و توسعه تحولات قابل توجه این صنعت هستیم.
البته و متاسفانه بازار مسکن در چند سال اخیر به خاطر برخی سیاست‌های غیر کارشناسی با نوسانات و تحولات نسبتا شدیدی روبرو بوده است. در دوره‌ای شاهد تورم و رشد شدید قیمت‌ها بودیم و هم اکنون در دوره‌ رکود آن به سر می‌بریم. بدیهی است که این نوسانات در بازار مسکن و مصرف به فعالان این صنعت در حوزه تولید و ساخت آسیب‌های فراوانی وارد می‌کند.
البته علاوه بر مسایل فوق‌الذکر به دلیل برخی عوامل بیرونی دیگر از جمله تحریم‌های سال‌های اخیر نیز، متاسفانه و شاید برخی انبوه سازان به قصد سود‌جویی بیشتر با استفاده از مواد و تجهیزات نامرغوب در حوزه ساختمان‌سازی، مزیدی بر علت و بی‌رغبتی خریداران مسکن به خصوص مسکن مهر شده‌اند.
هرساله در کشورمان نمایشگاه صنعت ساختمان و تجهیزات وابسته به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای اقتصادی و بنا به سیاست‌های دولت‌ها و شرایط زمانی در سطوح مختلفی برگزار می‌شود.
امسال نیز پانزدهمین دوره این نمایشگاه با کیفیت مطلوب و قابل قبولی برگزار شد. در این دوره حضور شرکت‌ها و تولیدکنندگان ماشین‌آلات صنعت‌ساختمان و راه‌سازی و نیز فعالان بخش نمای ساختمان از دوره‌های پیشین پررنگ‌تر بود. خوشبختانه صنعت ساختمان همچون دیگر صنایع، توجه بیشتری به حوزه خدمات پس از فروش نموده‌اند و خدمات خوب و با کیفیت را در صدر سیاست‌های اقتصادی خود قرار داده‌اند. در حال حاضر مشتریان محصولات ساختمانی با کیفیت را حق خود می‌دانند و سعی می‌کنند از مواردی که خدمات و پشتیبانی بهتری دارند استفاده نمایند. امیدوارم با مشارکت هر چه بیشتر ارگان‌های دولتی و غیر دولتی بالا دستی، شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر صنایع مرتبط و برندهای ساختمانی در کشور باشیم که رضایتمندی مشتری و خدمات پس از فروش را هزینه سربار نمی‌دانند بلکه حق مشتری می‌دانند.

سید محمود نوابی معاون وزیر، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان
جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود

چهاردهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرفکنندگان در حالی برگزارشدکه در مقایسه با اولین همایش در سال 1380، از رشد 11 برابری متقاضیان برخوردار است. تعداد افرادی که موفق می‎شوند تندیس را دریافت کنند، 17 برابر رشد داشته که خوب و مناسب است، اما در سالهای اخیر و از سال 1390به بعد این روند با شیبی ملایم همراه است.

هم اکنون در کشور حدود 8000بنگاه اقتصادی فعالیت میکنند که همه آنها میتوانند در این آزمون و رقابت حضور یابند.
در سال 1393 حدود 359 بنگاه اقتصادی در حوزۀ تولید و خدمات درفرایند ارزیابی شرکت کردند که از این تعداد 118 بنگاه موفق شدند تندیس و گواهینامۀ حمایت از حقوق مصرف کنندگان را دریافت کنند.
هرساله در فرایند ارزیابی و گزینش، سازمانها و نهادهای مختلفی بهویژه در شورای سیاستگذاری جهت انتخاب بنگاههای برتر تلاش و فعالیت می کنند. در این روند از خرد و دانش جمعی استفاده میکنیم. وزارتخانههایی مانند صنعت و معدن و تجارت، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، همچنین بانک مرکزی، اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران، سازمان ملی استاندارد ایران، انجمن ملی حمایت از حقوق مصرفکنندگان، تشکلهای بخش خصوصی و افراد خبره و بسیاری ازصاحبنظران هم در این ارزیابی حضور دارند، که از همه آنها سپاسگذاریم.
امسال برای سومین سال متوالی این حرکت مناسب در استانها هم شروع شده است، بطوریکه امسال پیش بینی می شود این همایش در14استان برگزار شود.
سئوالی که اکنون مطرح است این است که از منظر جامعۀ اسلامی، رعایت حقالناس و حقالله از چه جایگاهی برخوردار است؟ مسلم این که ادای حقالله با توبه و انابه و رعایت آدابی قابل حصول است، اما در حقالناس باید به تکتک صاحبان حق، مراجعه و حق تضییعشده را جبران یا اعاده کرد. اگر مبنای ما همین اندیشه باشد، کافی است تا استراتژی آتی اقتصادمان را ترسیم کنیم؛
هدف از اعطای گواهینامه و تندیس، افزایش انگیزه و حساسیت، رقابت هدفمند میان تولیدکنندگان و ارائهدهندگان خدمت، ارائه محصولات کیفی، برقراری قیمت عادلانه و ترغیب ارائه قیمت و خدمات مطلوب پیش، حین و پس از فروش است. تصور عمومی در جامعه تولیدی کشور در این است که خدمات فقط به پس از فروش منتهی میشود، درحالیکه فرایند خدمات زنجیره ایست از فعالیتها که مشتری را پیش از خرید تا پس از مصرف در بر خواهد گرفت. خدمات باید مشتری رادربارۀ کالا آگاه کند؛ و به او حق انتخاب صحیح را ارائه نماید. در جامعۀ اسلامی عبارت «جنس فروختهشده پس گرفته نمیشود.» قابل قبول و پذیرش نیست، ما باید خریدار را از ناچاری خرید رهایی بخشیم. هنگام فروش نیز مشتری باید از شرایط خرید کالا کاملاً آگاه باشد، احترام و عزت او رعایت شود و او بداند در مقابل وجه پرداختی چه کالایی تحویل میگیرد. البته خدمات پس از فروش نیز جزو الزامات است.
لذا دایره خدمات در انتخاب بنگاه های حامی مصرف کننده از جایگاه بسیار مهمی برخوردار می باشد. بنگاه برای دریافت گواهینامه، چه در حوزۀ خدمات و چه تولید، باید در سطح 10استان خدمت کند، اما در فرایند دریافت تندیس باید در 20استان فعالیت کرده و همۀ شاخصهای حوزۀ اعطای گواهینامه را با موفقیت پشت سر گذارد. سپس در ارزیابی هیئتهای داوری برخی از شاخصهای دیگر نیز دیده شده اند.
شاخص هایی مانند افزایش بهرهوری، کاهش هزینۀ تولید، ارتقای کمّی و کیفی کالا، خدمات قبل، حین و پس از فروش، داشتن واحد تحقیق و توسعه، نوآوری، صادرات، فنّاوری مدرن و روزآمد و تأمین نیاز داخلی. این موارد نکاتیاند که به واحد اقتصادی کمک میکنند در این مرحله حضور یابد.
اکنون با راهنماییهای مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت و به قول اصحاب رسانه فرایند مهندسی معکوس را آغاز کردهایم که لزوماً نباید به دنبال تنبیه یا تعزیر باشیم. همچنین به غیر از این مراسم که مراسمی بزرگ در سطح کشور است، در تقویم ملی ذکر شده و حتی تندیس آن از سال 1384 در ادارهکل ثبت شرکتها ثبت شده، با همکاری اتاق اصناف در حوزۀ خرد و متوسط برنامهای جدید را شروع کردهایم که نمونۀ اول آن «خباز برتر» بود. برای اجراییشدن این طرح شاخص-هایی تدوین و ابلاغ شدهاند. در حوزههای دیگر نیز منتظر طرحهایی جدید هستیم.
حوزۀ تولید و مصرف برای جامعۀ ما ارزشمند است؛ رهبر معظم انقلاب در یکی از بیانات خود دربارۀ تولید و مصرف در دیدار با مدیران وزارت صنعت،معدن و تجارت در اردیبهشت سال 1390 میفرمایند: «به نظر من یکی از قدمهای مجاهدت اقتصادی مردم، این است که بروند سراغ کالاهای ساخت داخل. آن را بخواهند. البته این طرف قضیه هم این است که کالای ساخت داخل باید قانعکننده باشد. بایستی دوامش، استحکامش و مرغوبیتش جوری باشد که مشتری را قانع کند. این هر دو در کنار هم کار لازم و واجبی است.»
در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی نیز که در بهمن سال گذشته ابلاغ شده است، بر این موضوع تأکید میکنند: «محور قرار دادن رشد و بهرهوری در اقتصاد، حمایت همهجانبۀ هدفمند از صادرات کالا و خدمات، روانسازی نظام توزیع و قیمتگذاری و روزآمدسازی شیوههای نظارت بر بازار.» این مورد جزو دستورات مقام عالی وزارت نیز هست که میخواهند از شیوههای سنتی رها شویم. طرح مربوط به این موضوع را ارائه دادهایم تا طرحی جدید به تناسب نیاز بازار طراحی شود.
رئیسجمهور محترم، دکتر روحانی نیز در ملاقات با مدیران ارشد وزارتخانه در اردیبهشت امسال بیان کردند: «باید به گونهای فعالیت کنیم که کیفیت و کمّیت کالاها افزایش یابد و در زمینۀ مصرف انرژی بهرهوری را ملاک عمل قرار دهیم. بر این اساس برنامهریزیها باید این باشد که صنایع در عین حالی که سودآور شوند، در قیمت رشد نامعقولی نداشته باشند.»
لذا بدینوسیله همگان را به همکاری و مشارکت جمعی جهت بهینهسازی آییننامه و دستورالعمل انتخاب واحدهای برتر حامی حقوق مصرف کننده دعوت می نمایم به هر ترتیب تجدیدنظر در این آییننامه خردجمعی را میطلبد؛ از بنگاههای اقتصادی گرفته تا اندیشمندان و اصحاب رسانه!

سبک‌ترین گوشـی ایرانی وارد بازار شـد

باریک‏ترین و سبک‌ترین گوشی هوشمند ایرانی وارد بازار شد. فاکتور وزن و ضخامت یکی از مولفه‌های اصلی ‏انتخاب تلفن همراه از نگاه مصرف‌کنندگان شده است.‏
به این صورت که امروزه اکثر کمپانی‌های فعال این عرصه با روانه کردن گوشی‌های سبک و باریک به بازار گوی رقابت را از ‏یکدیگر می‌ربایند. اسپرینگ که برای اولین بار در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تله‌کام 2014 رونمایی شد، در حال حاضر ‏عنوان باریک‌ترین و کم‌وزن‌ترین گوشی تولیدی جی ال ایکس را به خود اختصاص داده است.‏ ‏ این گوشی با ضخامت 8/7 میلی‌متر و وزن 135 گرم دارای مشخصه‌هایی همچون صفحه نمایش 6/4 اینچ ‏qHD، پردازنده: ‏Quad Core‏ چهار هسته‌ای 3/1 گیگاهرتز، حافظه ‏RAM
‏ 1 گیگا بایت ‏DDR2‎، سیستم‌عامل اندروید 2/4، پشتیبانی از دو سیم‌کارت همزمان، مکالمه تصویری 3‏G، رزولوشن ‏‏540×960 و دوربین 8 مگاپیکسل با قابلیت تشخیص چهره و تشخیص لبخند، دوربین جلو 2 مگاپیکسل. فیلمبرداری پیش ‏فرض ‏HD‏ و با قابلیت فیلمبرداری ‏Full HD‏ و باتری 1500 است. این محصول با قیمت 579,000 تومان عرضه می‌شود.‏

گفتگو با مهندس «حسن باغبانیان» مدیرعامل فروشگاه اینترنتی 5040
‏هزینه خدمات پس از فروش توجیهی منطقی برای توسعه کسب و کار

در ابتدا ضمن معرفی خودتان کمی در مورد سایت 5040 توضیح بفرمایید؟
اینجانب «حسن باغبانیان» موسس فروشگاه اینترنتی 5040 متولد ۱۳۶۳ ازاصفهان هستم که در سن ‏‏16 سالگی کار خود را بر‎ ‎روی یک‎ ‎وبلاگ ساده تحت عنوان‎ ‎فروشگاه اینترنتی ۵۰۴۰ در اتاقی اجاره‌ای به ‏مساحت ۲×۲ که هم دفتر کار، هم انبار و هم اتاق فکر‎ ‎بنده بوده شروع به کار کردم که در آن اتاق هم ‏مدیر هم تامین کننده هم پیک موتوری بودم که با موتور کالاها رو به دست مشتریان می‌رسوندم به امید ‏روزی که تجارت الکترونیک در ایران مرسوم شود و پس از گذشت بیش از ۱۳ سال با عنایت خداوند ‏متعال و پشت سر گذاشتن سختی‌ها و مشقت‌های فراوان توانستیم به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین ‏فروشگاه اینترنتی ایران به فعالیت خود ادامه دهیم.‏
مجموعه کاری فروشگاه اینترنتی5040 با بیش از500 کارمند رسمی،‎ ‎بیش از ۱۰۰۰ همکار غیررسمی و ‏حدود 15000بازاریاب مجازی توانسته پیشتاز کارآفرینی در بین فروشگاه‌های اینترنتی کشور باشد. ‏
با توجه به این که در کشور ما خرید اینترنتی به جایگاه مطلوبی نرسیده شما به عنوان کسی که در این ‏حوزه فعالیت می‌کنید ارزیابی‌تان چیست؟ و هدف‌تان از راه اندازی سایت 5040 چه بوده است؟
‏ اساس کار ما با نوآوری آغاز شد. 13 سال پیش کسی نمی‌دانست فروشگاه اینترنتی چیست و چگونه ‏فعالیت می‌کند. امروز که مردم شناخت پیدا کرده‌اند ما در تلاشیم تا از جدیدترین الگوریتم‌ها برای ‏بازاریابی، فروش و خدمات به مشتری استفاده کنیم و هدف‌مان از راه‌اندازی 5040 به روزی می‌اندیشیم ‏که بتوانیم بیش از یک میلیون فرصت شغلی از طریق اینترنت برای هموطنان عزیزمان فراهم کنیم.‏
خدمات پس از فروش در سایت 5040 چه جایگاهی دارد؟
خدمات پس از فروش در مجموعه ما جایگاه ویژه‌ای دارد ما تنها مجموعه‌ای هستیم که معنای واقعی ‏گارانتی را در ایران اجرا کرده‌ایم. خدمات تشویقی زیادی تا به امروز داشتیم از جمله گارانتی ۱۰۰ درصد ‏مرجوعی یعنی اینکه مشتریان می‌توانند در صورت عدم رضایت از کالایی حتی پس از استفاده، آن کالا را ‏مرجوع نموده و کل پول خود را پس بگیرند. ‏
شما چه خدمات ویژه‌ای به مشتریان ارائه می‌دهید؟
در سایت 5040 علاوه بر فروش محصول و گارانتی 100 درصد مرجوعی، ارائه خدمات متفاوتی را داریم. ‏بخشی در سایت داریم به نام اطلاعات مفید و کاربردی که 20 نفر در این بخش مشغول ترجمه مقالات ‏برتر زبان اصلی هستند که دسترسی آن برای همه آسان نیست. این گروه با شعار بیش‌تر بدانید تا بهتر ‏زندگی کنید بخش ویکی سایت 5040 را به یک منبع مهم برای فارسی زبانان سراسر دنیا تبدیل کرده‌اند. ‏همکاران دیگر در سایت نیز با بررسی تقاضای مردم از اینترنت هر روز امکانات جدیدی به سایت اضافه ‏می‌کنند تا سایت برای مردم جذاب‌تر و کارآمدتر باشد. هم چنین می‌توانند به جدیدترین اخبار روز و ‏روش‌های کسب درآمد از‎ ‎طریق بازاریابی دسترسی داشته باشند.‏
مزایا و ارزش افزوده خرید از سایت 5040 نسبت به رقبای شما چیست؟
سرآمد مزیت خرید از فروشگاه 5040 نسبت به رقبای هم سطح خود، گارانتی 100 درصد مرجوعی ‏محصولات خود و در کنار این مزیت قیمت مناسب محصولات نسبت به قیمت ارائه شده در بازار و ‏همچنین قرعه‌کشی بزرگ و جذاب این مجموعه می‌باشد.‏
‏5040 تنها یک فروشگاه نیست، سیاست‌گذاری شما در ماندگاری نام 5040 چه بوده است؟
آنچه در این سال‌ها باعث شده فعالیت ما از سایرین متمایز باشد و روز به روز نیز گسترده‌تر شود این است ‏که ما از هر امکانی برای حفظ رضایت مشتریان استفاده می‌کنیم و همسویی خدمات ما با نیازهای ‏مشتریان از دیگر ویژگی‌های ماست و انجام تبلیغات گسترده و ارائه خدمات رایگان برای مشتریان می‌تواند ‏راز ماندگاری نام 5040 باشد.‏
از برنامه‌هایی که در آینده برای توسعه مجموعه تحت مدیریت خود دارید، بگویید؟
دوست داریم در حوزه اینترنت خدمات خاص و ویژه‌ای ارائه کنیم. چشم انداز 5 ساله ما این است که ‏بالای 200 هزار همکار داشته باشیم. در تلاشیم نمایندگی‌هایی در خارج از کشور داشته باشیم. در حال ‏حاضر در امارات و عراق نمایندگی داریم، اما می‌خواهیم که در بیشتر کشورهای دنیا نمایندگی داشته ‏باشیم.‏
به موضوع تولید ملی خیلی علاقه‌مندیم در برنامه کاری خود بخشی برای تولید محصولاتی که به هر ‏نحوی در ایران چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ قیمت دارای کمبود هستند را گنجانده‌ایم.‏
دنبال فرهنگ‌سازی فروش اینترنتی هستیم زیرا معتقدیم از سفرهای غیر ضروری درون شهری خواهد ‏کاست به کاهش آلودگی هوا و ترافیک موجود کمک می‌کند و گام بزرگی در صرفه‌جویی وقت و انرژی ‏مردم است. به امید روزهای پر از موفقیت و دستیابی به این اهداف، انشاالله
و‎ ‎در پایان: «ما زنده برآنیم که آرام نگیریم… موجیم، آسودگی ما عدم ماست»‏

گفتگوی اختصاصی نشریه «خدمات پس از فروش» با مهندس «مهدی سروری»‏
گپی با جوان دیجـیتالی این روزهـای تلویزیون

به عنوان اولین سوال می‌خواستیم نظرتان را در خصوص سیاست‌های سیما در حوزه ‏it‏ بدانیم؟
من معتقدم وجود یک شبکه‌ای که علمی خالص باشد و بخشی از آن هم علم ‏it ‎‏ باشد، در دنیای کنونی بسیار الزامی ‏است. هرچند سیاست‌های کنونی سازمان کم کردن شبکه‌های موجود است. اما می‌توان مثل شبکه‌ی سلامت برای ‏پزشکان، ورزش برای ورزشی‌ها، پویا برای کودکان و… شبکه‌ای علمی و دیجیتالی هم داشت که در آن به موضوع‌های ‏مختلف ‏IT‏ از جمله بازی‌های رایانه‌ای، آموزش رایانه، تلفن همراه، وب سایت‌ها، امنیت اطلاعات، گجت‌های به روز، ‏کارآفرینی در زمینه فناوری اطلاعات و آشنایی با استارت اپ‌ها و ده‌ها موضوع مرتبط و جذاب، ساعت‌ها پرداخت. البته با ‏توجه به تغییرات اخیر سازمان صدا و سیما و حضور جناب آقای سرافراز و پورمحمدی، امیدوارم به حوزه ‏it‏ توجه بیشتری ‏شود.‏ برنامه‌ی «به روز» الان از شبکه سه به صورت نامنظم، هفته‌ای حدود نیم ساعت و بدون تکرار پخش می‌شود، برنامه با تیم ‏جوان و حرفه‌ای که دارد و بنده هم عضوی از آن‌ها هستم، ظرفیت‌های بیشتری دارد، چه از لحاظ زمان و چه از لحاظ ‏محتوا، می‌تواند موضوعات بیشتری را در برگیرد. و تقاضای علاقه مندان از ما نیز همین موضوع است.در حال حاضر، همه‌ی ما بسیار درگیر تکنولوژی شده‌ایم، و این نیاز احساس می‌شود. به مواردی هم که شاید در مورد ‏آن‌ها زیاد صحبت نشده، از جنبه‌های دیگری می‌شود نگاه کرد و به عنوان فرصت از آن‌ها استفاده کرد. مانند شبکه های ‏اجتماعی که اکنون هیچ مطلبی در این خصوص به طور رسمی مطرح نمی شود. اما می‌توان همزمان با فیلترینگ هوشمند ‏بجای فیلتر همه‌ی محتوا، از فرصت‌ها و نکات آموزشی این شبکه ها برای ارتقاء سطح دانش فنی استفاده کرد.‏
شما به عنوان کارشناس این حوزه، در حال حاضر، مشکلاتit ‎‏ کشور را چه می بینید؟
یکی از مهم‌ترین مشکلات، همین عدم آگاهی خیلی ها از خدمات پس از فروش محصولات بخصوص اجناس دیجیتالی ‏است. مشتری کالایی را می‌خرد ولی از خدمات پس از فروش و حقوق خودش آگاهی ندارد و نمی‌داند از کجا باید پیگیر ‏آن شود. مشکل دیگری هم که در این حوزه داریم استفاده نادرست از یک سری اپلیکیشن ها یا بهتر است بگوییم برنامه ‏های کاربردیِ موجود است. مثل شبکه‌ها و پیام رسان‌های اجتماعی، که خیلی هم گسترده شده است، و می‌توان از این امکانات در خصوص تجارت و برندسازی، استفاده مفیدی کرد.‏ این وظیفه رسانه‌های گروهی است که باید ‏فرهنگ سازی درست در این زمینه انجام دهند.‏
برگزاری همایش‌های مختلفی در این حوزه که با بودجه‌های کلان برگزار می‌شود و بازدهی مطلوبی هم ندارند از دیگر ‏مشکلات این حوزه است، که می‌توان با کارشناسی اهداف و رویکردهای سمینارها و همین طور انتخاب مخاطب اصلی آن ‏همایش، این مشکل را حل کرد. البته در انتخاب موضوع و سخنران ها و نحوه ی اجرای همایش هم، حتما باید دقت شود.‏
تعریف شما از خدمات پس از فروش نرم افزاری چه هست؟
خدمات پس از فروش، کلمه‌ای است که شاید برای فروش بیشتر محصول سخت افزاری و دستگاه ها، خیلی بکار می رود، ‏اما متاسفانه در بخش نرم افزار شاید این موضوع کمتر به چشم بیاید، ولی همان به روز رسانی‌هایی که برای نرم افزار‌ها ‏می‌آید می‌تواند در این حیطه بگنجد.‏
یعنی نرم افزار ممکن است یک باگ و مشکل امنیتی داشته باشد که باعث ویروسی شدن یا هک شدن دستگاه شود، من ‏به عنوان تولیدکننده و برنامه نویس وظیفه‌ام این است که خدمات پس از فروش را انجام بدهم و نسخه به روزش را ارائه ‏بدهم تا کسانی که شاید تعداد آنها کم هم نباشد، بهترین برنامه‌های کاربردی را بدون مشکل استفاده کنند.‏
به عنوان مثال، اخیرا آیفون 6 با سیستم عامل ‏iOS 8‎‏ که وارد بازار شد مشکل عجیبی داشت، به این شکل که افرادی که ‏این سیستم عامل را آپدیت می‌کردند، مشکل تماس تلفنی پیدا می‌کردند، که البته این مشکل، باگ بزرگی محسوب می‌شود.‏ اپل سریعا معذرت خواهی کرد و ‏iOS 8.1‎‏ را ارائه کرد که مشکل قبلی را رفع کرد.‏
قطعا هیات‌های نظارتی در این حوزه می‌توانند خیلی موثر باشد.‏
شما در برنامه‌ی «به روز»، به عنوان یک مرجع رسمی که برنامه‌ها و نرم افزارهای مختلف را معرفی می‌کنید، ‏آیا بررسی در خصوص بومی‌سازی و معتبر بودنشان را انجام می‌دهید؟
ما به عنوان رسانه، مسولیت سنگینی داریم زمانی که بنده در به روز، به عنوان سرپرست نویسندگان بودم، خیلی روی این ‏کار حساس بودم و نرم افزارها را حتما تست می‌کردیم، البته الان هم می‌دانم همکارانم این کار را به خوبی انجام می ‏دهند.‏ولی خوب به هر حال ممکن است بعضی وقت‌ها و ناخواسته با توجه به بومی‌سازی آن برنامه، مشکلاتی به وجود بیاید که ‏باید مواردی که با فرهنگ و مذهب ما جور نیست، حذف شود.‏
اتفاقا چند وقت پیش، در برنامه، چند بازی را معرفی کردیم، یعنی خبر انتشار بازی را دادیم، که قرار هست این بازی‌ها ‏منتشر شود، گویا بعد از انتشار، بازی چند صحنه غیر متعارف داشته که یکی از سایت‌ها هم به شکل نادرستی، این خبر را ‏بازتاب داد، که من فکر می‌کنم این موضوع جالب نبود و ممکن است برای هر رسانه‌ای ناخواسته بوجود بیاید، به هر ‏حال، برنامه خبر انتشار بازی را در آینده داده بود و بازی هنوز در زمان پخش، به بازار نیامده بود.‏ قطعا هر رسانه‌ای برای اعلام خبر، باید منبع معتبری داشته باشد و یا خودشان تست کردن آن را انجام بدهند، هم در حوزه ‏سخت افزار و هم نرم افزار این کار باید به خوبی صورت پذیرد.‏
اشاره کردید به شبکه‌ها و پیام رسان‌های اجتماعی، به نظر شما که کارشناس این حوزه هستید آیا باید فیلتر ‏بشوند و یا می‌شود کنترل روی این برنامه‌ها صورت پذیرد؟
همان‌طور که قبلا اشاره کردم، اصولا با فیلتر کامل، مخالف هستم و نظرم روی فیلترینگ هوشمند است، که خوشبختانه ‏مرحله‌ی اول آن اجرا شد و موفقیت آمیز هم بود. کسانی که استفاده مفید و آموزشی از این برنامه‌ها می‌برند، نباید از این ‏امکانات دنیای تکنولوژیک، محروم شوند. ‏
به هر حال این ابزارهای جدید در تجارت الکترونیک و کارهای روز دنیا استفاده می‌شوند، و می‌توان به عنوان مشتری ‏مداری و خدمات رسانی و همچنین برند سازی و آموزش، استفاده‌های مفیدی از آن‌ها برد.‏ به هر رو تکنولوژی امری است که همه در این عصر جدید با آن درگیر شده اند و شاید با بستن کامل امکانات آن نتوان ‏جلوی استفاده علاقه مندان از آن‌ها را گرفت. می توان با فرهنگ‌سازی و بومی‌سازی این شبکه‌ها، استفاده درست و ‏نادرست را از هم تمیز داد‏. نمونه آن، همین فیلترینگ هوشمند بجای فیلترینگ کامل آن‌هاست.‏
با توجه به این که در جوانی موفقیت‌های بسیاری کسب کرده‌اید خودتان دلیل این موفقیت‌ها را چه می بینید؟
این نظر لطف شماست، من خودم را بیشتر پر تلاش می‌بینم تا موفق، همیشه سعی کردم به آن چیزی که می‌خواهم ‏برسم.‏
جنبه معنوی کار هم تاثیر گذار بوده، من همیشه دوست داشتم تدریس کنم و نگاه مالی در این زمینه نداشتم و پروردگار ‏هم همیشه جواب این کار بنده را با اتفاقات خوب دیگری داده است. خودتان می دانید که متاسفانه در نوشتن کتاب و ‏مقاله و مطلب و تدریس، از لحاظ مالی آن چنان پولی نیست!‏ در کنار تلاش و ممارست، ابتکار و خلاقیت در کار، بسیار مهم است. باید استعدادها را با تلاش، شکوفا کرد.‏
تا چندین سال قبل، جوان‌های نسل ما، بی ادعا پیشنهادهای کاری مختلف را می‌پذیرفتند تا ‏تجربه کسب کنند ولی ‏متاسفانه الان یکسری از جوان‌ها فقط دنبال ‏پشت میز نشستن و مدیریت هستند و دوست دارند یک شبه پولدار شوند! بدون کار و تلاش!‏
در نظر من بچه‌های دهه شصت با سختی بزرگ شدند و هرچیزی را می‌خواستند، باید با تلاش به آن می‌رسیدند.‏ ‏خوانندگان دهه شصت این گفتگو می‌توانند شاهد این موضوع باشند، از آن زمان که مدارس نمونه مردمی برای ورود، تست‌های سخت ‏می‌گرفتند تا بیشترین شرکت‌کننده در کنکور دانشگاه ها تا کار و شغل مناسب برای این نسل!‏
و مهمترین نکته فکر می‌کنم علاقه داشتن به رشته، تحصیل و کاری که می‌کنیم است، این مساله به قدری مهم است که ‏می‌تواند بازدهی کار در کل جامعه را ارتقا ببخشد و اصطلاحا خدمات پس از کار خوبی را به دنبال داشته باشد، مثل ماهنامه خدمات پس از فروش (با خنده و ‏شوخی)…‏
و در آخر؟
خیلی خوشحالم که با این ماهنامه‌ی متفاوت آشنا شدم، خدمات پس از فروش، قطعا می‌تواند درگاهی برای آگاهی مردم ‏و مسوولان در این حوزه باشد، بنده هم قول می‌دهم و سعی می کنیم هر شماره با بخش جدید مرتبط با ‏it‏ به نام ‏‏«تِکنامه»، در این مجله در خدمت مخاطبان و علاقه‌مندان باشم و تا جایی که بتوانم علم دیجیتال را برای همه اقشار به زبان ساده بیان ‏کنم. یا علی…‏

گفتگو اختصاصی نشریه «خدمات پس از فروش» با «سید مهدی میر مهدی کمجانی» رئیس اتحادیه صنف ‏فناوران رایانه تهران
ارزیابی کارت‌های گارانتـی توسط کارشـناسان اتحادیه

در خصوص اتحادیه فناوران رایانه تهران برای خوانندگان ما توضیحاتی بفرمایید؟
در ابتدا تشکر از شما عزیزان که این امکان را فراهم کرده‌اید تا ما نیز حرف‌های خودمان را بزنیم اتحادیه فناوران رایانه تهران از ‏سال 1358 فعالیت خودش را شروع کرد. اتحادیه به این صورتی که الان ملاحظه می‌نمایید نبود، اتحادیه با 4 پرسنل فعالیت ‏می‌کرد که تمام کارهای اتحادیه را انجام می‌دادند. از زمان ریاست بنده پرسنل افزایش پیدا کرد و کارها و شرح وظایف مشخص ‏شده و کمسیون‌های موجود فعال شدند، و سعی کردیم تمام مراجعه کنندگان همان روزکارشان انجام پذیرد.‏
اتحادیه با نام ماشین‌های اداری شروع به کار کرده است. البته آماری که ما داریم از سال 1357 کامپیوتر در این بوده ولی خیلی ‏محدود مثل اداره برق و مخابرات برای چاپ قبوض استفاده می‌کردند. به مرور زمان اتحادیه تبدیل شد به ماشین‌های اداری، داده ‏ورزی و موبایل، که بعد از مدتی اعضای موبایل به حد نصاب 300 عضو رسید و درخواست اتحادیه جدید کردند و از سال 1384 ‏از اتحادیه ما جدا شدند. از سال 1389 اتحادیه به اسم اتحادیه فناوران رایانه تهران تغییر نام کرد. که 13 رسته را شامل می شود. ‏تمام کالاهایی که در رابطه با ‏it‏ باشد به غیر از موبایل جزء اتحادیه است.‏
با توجه به این که موبایل‌های کنونی سیستم عاملی شده‌اند و از طرفی آشفته بازار موجود در صنف موبایل که ‏خریداران دچار آن هستند فکر نمی‌کنید که اگر به اتحادیه فناوران برگردد بازدهی بهتری خواهد داشت؟
ما درخواست داده‌ایم که مجددا موبایل نیز به اتحادیه بازگردد که تا به حال موفق نشدیم. چون بالاترین مرجع که می‌تواند این ‏دستور را بدهد هیات عالی نظارت است و هنوز این مصوبه را انجام نداده‌اند.‏ ما هنوز در حال پیگیری هستیم و امیدواریم اتاق و اصناف تهران و ایران و هیات عالی نظارت هم این کار کارشناسی کنند و زمانی ‏برسد که مردم از این سردرگمی رها شوند و بدانند به کجا باید مراجعه کنند و پیگیری کارشان را انجام دهند. البته در قانون ‏نظام   صنفی جدید که مصوبه 12/6/1392 است صراحتا اعلام کرده که اتحادیه باید ادغام بشوند. در حال حاضر در تهران 140 ‏اتحادیه  وجود دارد که اگر کار موازی آن ها را در نظر بگیریم در مجموع حدود 60 اتحادیه می‌شویم. امیدوارم در آینده نزدیک ‏این اتفاق  بیافتد چون این کار به نفع اصناف است و این آشفتگی در بازار قطعا بهبود پیدا می‌کند.‏
اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران چه فعالیت‌هایی در راستای رضایتمندی مشتری انجام می‌دهد؟
تمام قسمت‌های بیرونی فعالیت‌هایمان باید در راستای رضایت مشتری باشد. چون مشتری نباشد صنفی هم وجود نخواهد داشت. ‏تمام واحدهای صنفی ما موظف هستند که به مشتری احترام بگذارند و تکریم کنند. کمسیون شکایتمان را بسیار قوی کرده‌ایم. ‏به محض این که شکایتی چه از طریق سازمان 124، یا سایت اتحادیه و حضوری صورت پذیرد،  مطمئنا و بلافاصله کمسیونی به ‏نام کمسیون شکایت تشکیل می‌شود و هم از شاکی و متشاکی دعوت می‌کنیم که در خیلی از مسائل حق به جانب مشتری بوده ‏است و ما رضایت مشتری را جلب کرده‌ایم. فعالیت دیگری که در این زمینه انجام داده‌ایم همکاری مستمر با سازمان حمایت از ‏حقوق مصرف‌کنندگان در ارتباط با خدمات پس از فروش بوده است. آقایان احمدی و رنجبر بسیار  به ما کمک کرده‌اند و ما ‏اکنون در هیات مدیره آیین نامه‌ای را مصوب کرده ایم که بعد از تکمیل برای سازمان ارسال می‌کنیم و مشورت می‌گیریم.‏
از طرفی واحدهای صنفی که توان ارائه خدمات ندارند را از دور خارج می‌کنیم کسانی باید خدمات پس از فروش ارائه دهند که ‏فضای مناسب و امکانات آن را داشته باشند، و از لحاظ قطعات کامل باشند. ما کارت‌های گارانتی را حتما رصد و کارشناسی ‏می‌کنیم که ارزش اجرایی داشته باشد. از طرفی با سازمان صدا و سیما قراردادی را تنظیم کرده‌ایم که حدود 30 جلسه آموزش و ‏آگاهی خدمات پس از فروش داشته باشیم.‏
در حال حاضر کالای تبلت را اکثر موبایل فروشی‌ها ارائه می دهند چه نظارتی روی آن دارید؟
در حال حاضر به خاطر این که بازار، بازار آشفته‌ای است زیاد ورود پیدا نمی‌کنیم و نمی‌شود برخورد کرد. فعلا تا در اتاق ایران و ‏تهران این کار حل نشود در سطح فروشگاه ها نمی‌توانیم قانونی را در خصوص منع فروش اجرا کنیم.‏
و بعد از به نتیجه رسیدن مطمئن باشید اتحادیه‌ای که چه الان و چه بعدا حق فروش تبلت را دارد اتحادیه فناوران رایانه تهران ‏است. و در حال حاضر شکایت در خصوص تبلت را اتحادیه ما انجام می‌دهد و مشکلی در این تعامل نداریم.‏
در ابتدای سال شما نامه سرگشاده‌ای منتشر کردید در خصوص افزایش تعرفه‌های گمرکی و موارد دیگر، خودتان در ‏این زمینه توضیح بفرمایید؟
معمولا هر سال یک سری تعرفه ها با توجه به شرایط افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. زمانی که امسال تعرفه‌ها را اعلام کردند در ‏قسمت لپ تاپ‌ به جای 4 درصد 10 درصد افزایش داشتیم. با توجه به تحریم موجود و هزینه‌های وارد شده بر کالا هزینه‌های ‏گزافی خواهد بود نامه‌ای به وزیر نوشتیم و از همه خواستار شدیم که این موضوع متوقف بشود.‏
به خاطر این که هم دولت و هم ملت متضرر می‌شوند. وقتی کالایی تعرفه گمرکی‌اش بالا می‌رود به صورت قاچاق واردکشور ‏می‌شود و در محاسبات کالا با توجه به قاچاق بودنش، قیمت گمرک را محاسبه می‌کنند و این اختلاف بسیار زیاد است که این ‏تفاوت را خریداران کالا باید پرداخت کنند. ما خواستار کاهش این تعرفه در سال 1394 هستیم. تا بتوانیم گامی در جهت حمایت ‏از مصرف کنندگان برداریم،  چرا دولت از جیب خودش به تولیدکنندگان کمک نمی‌کند چرا این هزینه را از جیب مردم می‌دهد. ‏تاوان این کار را باید دولت پرداخت کند نه مردم. دولت با این کار به جای حمایت از تولیدکننده از قاچاقچیان حمایت می‌کند و  ‏من این موضوع را بارها اعلام کرده‌ام و امید وار هستم با پیگیری‌هایی که انجام می‌دهیم این مسئله هم به سرانجام برسد.‏
در زمینه تولید لپ تاپ تولیدکننده قوی در کشور خودمان داریم؟
من این سوال را زیاد جواب نمی‌دهم چون ما الان روی همین موضوع داریم کار می‌کنیم و اتاق ایران هم وارد شده است تا به ‏نتیجه نهایی نرسیم من اظهار نظر نخواهم کرد. این مواردی هم که الان اشاره کردم صرفا به خاطر اعلام قبلی و نامه سرگشاده‌ای ‏بودکه نوشتم. در کل اگر تولیدی در کشور باشد همه ما افتخار می‌کنیم. اما نه فقط به اسم تولید باشد. به عنوان مثال ایران ‏خودرو که در حال حاضر خیلی هم تولید دارد ولی با این وجود انتخاب را از مردم گرفته‌ایم ما در سیاست گذار‌ی‌هایی که انجام ‏می‌دهیم نباید حق انتخاب را از مردم بگیریم و محصولی را به آنها تحمیل کنیم.‏
آینده و چشم انداز حوزه ‏it‏  را در ایران چطور می‌‎بینید؟
با جزئیاتی که در این آیین‌نامه در نظر گرفته‌ایم و اگر این آیین‌نامه‌ به اتمام برسد و سازمان دهی شود و مورد تایید سازمان ‏حمایت قرار گیرد و ما آن را در صنف اجرا کنیم من فکر می‌کنم بهترین صنفی که بتواند خدمات پس از فروش ارائه بدهد و ‏هیچکس نتواند از زیرش شانه خالی کند صنف ‏it‏ خواهد بود. در نهایت باید از سازمان انتظار داشته باشیم که ما را حمایت کند، ‏اتحادیه ها می‌توانند بازوی اجرایی خوبی برای سازمان حمایت باشند.‏

تاریخچه سامسونگ
چگونه سامسونگ به بزرگ‌ترین سازنده تلفن هوشمند در جهان تبدیل شد

نام قبلی این مجتمع‎ Changjo Kwan ‎بوده که به معنای «انستیتوی خلاقیت» است. این مجتمع سازه‌ای عظیم با سقف‌های سنتی ‏کره‌ای است که در محوطه‌ای پارک مانند بنا شده است. در یکی از مسیرهای این پارک نقشه‌ای وجود دارد که بر روی کاشی‌های سنگی ‏کنده‌کاری شده است. در این نقشه دو رنگ اصلی به چشم می‌خورد. رنگ آبی نشان‌دهنده کشورهایی است که سامسونگ کسب‌وکار و ‏تجارت‌اش را در آن‌ها گسترده است و رنگ قرمز نشان‌دهنده کشورهایی است که سامسونگ کسب‌وکارش را به آن‌جا نیز صادر خواهد ‏کرد، و البته رنگ غالب نقشه آبی است. در لابی مرکزی تابلویی به چشم می‌خورد که عبارت زیر به کره‌ای و انگلیسی بر روی آن نقش ‏بسته است‎:‎
‎‎ما منابع انسانی و فناوری خود را صرف تولید محصولات و خدمات برتر خواهیم کرد، و به این ترتیب در ایجاد جامعه جهانی بهتری ‏سهیم خواهیم بود‎.‎ (بیشتر…)

در بازار تلفن همراه چه می گذرد؟
گارانتی، واژه غریب دنیای تلفن همراه

گوشی مورد علاقه‌ام ناگهان از کارافتاد، به یاد ضمانت‌نامه (گارانتی) گوشی افتادم، وقتی به شرکت گارانتی‌کننده گوشی مراجعه ‏کردم، تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان را دیدم که برای تعمیر گوشی با متصدیان‌امر صحبت می‌کنند. اغلب آنان از نحوه ارایه ‏خدمات برای تعمیر گوشی و هزینه بالای خدمات شکایت داشتند. زمانی که من نیز به متصدی مراجعه کردم ، وی بدون آزمایش ‏گوشی بلافاصله گفت : حداقل ‏‎‪‎‏ ۳۰۰‬تا ‏‎‪‎‏ ۴۰۰‬هزار ریال هزینه در پی دارد و در ضمن کمتر از یک هفته هم تحویل داده نمی‌شود‎.‬‬‬‬‎ این در حالی است که فروشگاه‌ها و مراکز ارایه خدمات تعمیر گوشی که به صورت آزاد کار می‌کنند پیش از این به من وعده ‏کردند که کمتر از یک ساعت و با پرداخت حداکثر‎‪ ‎‏۱۰۰‬هزار ریال، مشکل گوشی را برطرف می‌کنند. با این که ‏‎‪‎‏ ۱۴‬سال از عمر ‏تلفن همراه در کشور می‌گذرد و از همین رو می‌توان تخمین زد که به تبع رواج تلفن همراه ، انواع و اقسام گوشی‌های رنگارنگ نیز ‏به کشور وارد شده‌است ولی هنوز مشکل ” گارانتی ” گوشی باقی است.‏‎‬‬‬‬‎ (بیشتر…)

کمپانی سونی گزارش سه ماهه مالی نخست سال 2013 خود را منتشر نمود.
شوک Xperia Z به فروش سونی

درآمد سونی در سه ماهه مالی یاد شده 1,712.7 میلیارد ین (معادل 17.3 میلیارد دلار) بوده که رشدی 13.0 درصدی را نسبت به سه ماهه مشابه سال مالی گذشته (بر حسب ین ژاپن) نشان می دهد. بنا به گفته سونی علت این رشد علاوه بر تأثیر نرخ تبدیل میان ین ژاپن و دلار آمریکا، ناشی از افزایش درآمد سرویس های مالی سونی و افزایش تعداد گوشی های هوشمند فروشی این کمپانی بوده است. البته اگر نرخ تبدیل ارز را ثابت در نظر بگیریم فروش سونی به میزان 3 درصد کاهش را نشان می دهد. سونی اصلی ترین دلایل این کاهش را کاهش فروش محصولات شیمیایی و و کاهش فروش دوربین های فیلمبرداری و دوربین های دیجیتال کامپکت خود عنوان نموده.
سونی همچنین در سه ماهه مالی یاد شده سودی برابر 3.5 میلیارد ین (35 میلیون دلار آمریکا) را به ثبت رسانده که هرچند رقم چندان قابل ملاحظه ای نیست اما نسبت به زیان 24.6 میلیارد ینی این کمپانی در سه ماهه مشابه سال مالی گذشته روند رو به رشد سونی را نشان می دهد.
در بخش “ارتباطات و محصولات موبایل” کمپانی سونی شاهد فروشی برابر 389.0 میلیارد ین (3.929 میلیارد دلار) بوده که رشدی 36.2 درصدی (14 درصد بر پایه ارز ثابت) را نشان می دهد. در این بخش علاوه بر افزایش تعداد گوشی های هوشمند فروشی (9.6 میلیون در مقابل 8.1 میلیون در سه ماهه پیش و 7.4 میلیون در سه ماهه مشابه سال گذشته)، متوسط قیمت هر گوشی نیز افزایش داشته است. سود این بخش 5.9 میلیارد ین (معادل 60 میلیون دلار آمریکا) بوده که نسبت به زیان 28.1 میلیارد ینی سه ماهه مالی مشابه سال گذشته نشان دهنده بازگشت رونق به بازار اسمارت فون های سونی است — بازاری که با عرضه گوشی های خوش استایلی نظیر اکسپریا زد جان دوباره ای گرفته.

Sony Xperia Z – سونی اکسپریا زد
اسمارت فون قدرتمند و ضد آب اکسپریا زد سونی که در اوایل سال 2013 معرفی شد.
بر خلاف بخش “ارتباطات و محصولات موبایل” سونی که سه ماهه مالی قابل قبولی را پشت سر گذاشت بخش “گیم” این کمپانی باکاهش فروش پلی استیشن 3، PSP و پلی استیشن 2 شاهد 14.8 میلیارد ین (معادل 149 میلیون دلار آمریکا) زیان بود که البته بخش عمده ای از این زیان هنگفت ناشی از هزینه های تحقیقات و توسعه پلی استیشن 4 بوده است.
دیگر بخش های سونی از جمله بخش های “محصولات و راهکارهای تصویربرداری”، “سرگرمی خانگی و صوتی”، “دیوایس ها”، “تصاویر”، “موسیقی” و “سرویس های مالی” همگی سه ماهه سودآوری را پشت سر گذاشتند.

‎10 ‎پيشنهاد براي خريد گوشي‌هاي با گارانتي
لطفا سر من کلاه نگذارید!

آشفته بازار در پرفروش‌ها
در بازار تهران بیش از 10 مارک گوشی وجود دارد. برخی از این گوشی‌ها، تنها یک گارانتی دارند یا به عبارتی تنها یک شرکت ایرانی است که این نوع گوشی را وارد ‏بازار می‌کند و خدمات پس از فروش را هم ارائه می‌دهد. گوشی‌هایی مانند ال‌جی، سامسونگ، زیمنس‌، ساژم و پنتک در این گروه جای می‌گیرند‎.‎
ازاین نظر خرید چنین گوشی‌هایی بسیار ساده‌تر است. ‏تعداد زیاد گارانتی‌ها و اینکه معمولا فروشنده‌ها به درستی نمی‌دانند هر گارانتی با دیگری چه تفاوت‌هایی دارد و هر شرکت، چه خدماتی به مصرف‌کنندگان عرضه ‏می‌کند، معمولا خریدار را با مشکل روبه‌رو می‌کند. اگر سری به بازار فروش موبایل بزنید، یکی از مشکلات‌تان این است که کدام گارانتی بهتر است و یا اصلا کدام ‏گارانتی معتبر است. هر مغازه‌ای براساس آن مثلی که “هیچ بقالی نمی‌گوید ماست ما ترش است” به شما اطمینان می‌دهد گارانتی که دارد بهترین است و بدین ترتیب، ‏شما با مشکل انتخاب مواجه می‌‌شوید. این مشکل برای گوشی‌هایی که بیان شده وجود ندارد و چنین گوشی‌هایی را می‌توان با اطمینان خریداری کرد‎.‎
مشکل اساسی برای خرید سه نوع گوشی است که اتفاقا پرفروش‌تر از بقیه هم هستند. مارک نوکیا به طور سنتی فروش خوبی در بازار ایران دارد. شاید به این دلیل که ‏در ابتدای ورود موبایل به ایران، این گوشی‌ها کارکرد بهتری داشتند. البته امروزه دیگر اینطور نیست ولی هنوز نوکیا خوب می‌فروشد. در این میان فروش خوب این نوع ‏گوشی، باعث شده است که انواع و اقسام گارانتی‌ها وارد بازار شوند. در بازار ایران، شرکت نوکیا چهار نمایندگی اصلی دارد که برخی از آنها فعالیت کمتری دارند. مثلا ‏گوشی نوکیا با گارانتی اتصالات، کمتر در بازار یافت می‌شود. شاید همین کمی گارانتی‌های معتبر باشد که باعث شده است نوکیا را با انواع و اقسام گارانتی‌ها بتوان در ‏بازار یافت‎.‎
سونی هم دیگر مارک گوشی تلفن همراه است که با چندین و چند گارانتی در بازار وجود دارد و پرفروش‌هم هست. سیتادل تلکام معروف‌ترین و شاید ‏معتبرترین گارانتی سونی است ولی در کنار آن گارانتی‌های دیگری هم وجود دارند، گارانتی‌هایی عربی یا ایرانی‎.‎
گوشی دیگری که به تازگی در بازار ایران پرفروش شده، موتورولا است. با آنکه کار با این گوشی آمریکایی چندان ساده نیست و مصرف‌کنندگان ایرانی، آشنایی زیادی ‏با منوهای آن ندارند اما به دلایل مختلف خوب می‌فروشد. موتورولا تا پیش از آن که پرفروش شود تنها یک گارانتی داشت اما به تازگی شرکت‌های دیگری هم وارد ‏کارزار و رقابت شده‌اند؛ این همه رقابت در عرضه گارانتی، همچنان در اختیار نوکیا و سونی‌اریکسون است. فروش زیاد و تنوع در مدل‌ها را شاید بتوان اصلی‌ترین عامل به ‏وجود آمدن این بی‌نظمی در بازار دانست‎.‎

قیمت‌های بدون اساس
مسئله دیگری که در بازار موبایل و گارانتی‌های آن دیده می‌شود، تفاوت قیمت بین گارانتی‌های مختلف است. این تفاوت قیمت تا ‏چند ده‌هزار تومان هم می‌رسد. البته از آنجا که خود گارانتی‌ها قانون ندارند، نمی‌توان انتظار داشت، تفاوت قیمت‌ها هم تابع نظم خاصی باشند‎.‎
این موضوع هنگامی بغرنج‌تر می‌شود که می‌بینید، گاه یک مدل گوشی با یک گارانتی را دو مغازه کنار هم با دو قیمت متفاوت می‌فروشند. البته هرکدام هم توجیهات ‏خاص خود را دارند. این وسط شما به عنوان مشتری چه خواهید کرد؟ طبیعتا قیمت ارزان‌تر را انتخاب می‌کنید، اما همیشه این سوال در ذهنتان باقی می‌ماند که چرا ‏مغازه دیگر گوشی را گران‌تر می‌داد! این سوال تقریبا پاسخ واقعی ندارد‎.‎
از تفاوت قیمت های این‌چنینی که بگذریم، به قیمت گوشی‌های با گارانتی و بدون گارانتی می‌رسیم. گاهی شما گوشی را قیمت می‌کنید یا مثلا قیمت آن را در رسانه ای می‌بینید، اما بعد که می‌خواهید آن را بخرید، فروشنده، قیمت بسیار کمتری را به شما می‌گوید. این تفاوت قیمت از کجا می‌آید؟
داشتن یا نداشتن گارانتی برای یک گوشی، گاهی قیمت آن را تا حدود یکصد هزار تومان جابه جا می‌کند. این وضعیت هنگامی بیشتر خود را نشان می‌دهد که گوشی ‏گران تر باشد‎.‎
البته یافتن گوشی بدون گارانتی کار چندان ساده‌ای نیست. فروشنده باید به شما اطمینان کند و بعد گوشی بدون گارانتی را با قیمتی کم بفروشد‎.‎
نکته دیگری که تفاوت قیمت را باعث می‌شود، رجیستر شدن گوشی‌ها است. از چند وقت پیش که تعرفه واردات گوشی به افزایش یافت، برای جلوگیری از ‏قاچاق، مقرر شد که همه گوشی‌های موجود در ایران، باید ثبت شوند‎.‎
حالا اگر گوشی ثبت نشده باشد، برای دارنده‌اش منشا مشکلات فراوانی خواهد شد. همین مسئله باعث می‌شود، گوشی‌های رجیستر نشده، ارزان‌تر از بقیه باشند. البته ‏همه این مسائل باز به چند گوشی پرفروش بازار برمی‌گردد و گوشی‌های دیگر که تنها یک گارانتی دهنده دارند، معمولا ثبت شده هستند‎.‎

بی‌دردسرها
تا اینجا درباره گوشی‌های پرفروش و دردسرساز صحبت کردیم اما در بازار، گوشی‌های دیگری هم وجود دارند که از نظر گارانتی یا رجیستر شدن، مشکلی را ایجاد ‏نمی‌کنند و در عوض مشکلات خاص خود را دارند. سه نوع گوشی زیمنس، فیلیپس و حایر بسیار کمیاب هستند و اگر علاقمند خرید این گوشی‌ها هستید باید زیاد ‏بگردید. ساژم و پنتک هم دیگر مارک‌هایی هستند که اگرچه نه به شدت آن سه تای اول، ولی کمتر یافت می‌شوند. در عوض اگر این پنج مدل را یافتید، مطمئن باشید ‏که حتما ثبت شده‌اند و گارانتی‌هایشان هم معتبر است‎.‎
یک مدل گوشی دیگر هم در بازار وجود داردکه به علت قیمت بالا و استفاده سخت، در همه مغازه‌ها یافت نمی‌شود. آی‌میت که درواقع یک‎ PC Pocket ‎است، معمولا ‏گران‌تر از دیگر گوشی‌ها است و مدل‌های کمتری هم دارد. البته این نوع گوشی قابلیت‌های فراوانی دارد که در صورت آشنایی، می‌توانند شما را در حد یک کامپیوتر ‏کوچک یاری کنند. با این همه چون قیمت آی‌میت بالا است، مشتری فراوانی ندارد و به همین دلیل شرکت‌ها زیاد وارد بازار گارانتی آن نشده‌اند. آی‌میت‌‌ها دو حالت ‏دارند، یا گارانتی فیتکو دارند و یا اصلا گارانتی ندارند که البته به نظر می‌رسد آی‌میت‌های بدون گارانتی از گارانتی‌‌دارها بیشترند‎.‎

مواظب باشید‎ …‎
حالا و پس از همه این حرف‌ها، اجازه بدهید پیشنهادهای خود را برای خرید ساده‌تر گوشی تلفن همراه در اختیارتان قرار دهیم‎.‎
‏1- از آنجا که بازار موبایل این روزها بسیار شلوغ و همچنین پرسود است، معمولا فروشنده‌ها زمان زیادی را برای صحبت با مشتری صرف نمی‌کنند. آنها تا مطمئن ‏نشوند که شما حتما خریدار هستید، اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار نمی‌دهند و شاید خودشان هم اطلاعات مناسبی نداشته باشند، پس زیاد هم به گفته های آنها ‏اعتماد نکنید‎.‎
‏2- هیچ مغازه‌داری نمی‌گوید جنسی که من می‌فروشم، خوب نیست و یا گارانتی‌اش معتبر نیست. پس حتما به چندین و چند مغازه سر بزنید و هرطور شده اطلاعات ‏کافی را به دست آورید؛ همین طور است درباره گارانتی‌ها‎.‎
‎ ‎‏3و 4- از دو پیشنهاد بالا می‌توان نتیجه گرفت که بهتر است پیش از آن که به بازار بروید، اطلاعات لازم برای خرید گوشی را از منابع مطمئن و بی‌طرف به دست آورید ‏و تنها برای خرید به بازار بروید و نه برای به دست آوردن اطلاعات. شما می‌توانید ضمن جمع‌آوری اطلاعات فنی درباره موبایلی که می‌خواهید بخرید، از گارانتی‌ها هم ‏اطلاعاتی به دست آورید و بدانید که مثلا کدامیک معتبرتر است و یا کدامیک خدمات بهتری ارائه می‌دهد. پس از انجام این مراحل به بازار بروید و گوشی موردنظرتان ‏را تهیه کنید چون در غیر این صورت، اطلاعات متناقض فروشنده‌ها، تعدد مارک‌ها و مدل‌های گوشی و انواع و اقسام گارانتی‌ها، شما را آنچنان سردرگم می‌کنند که پس ‏از ساعتی پرسه زدن در بازار، تنها سردرد نصیبتان می‌شود‎.‎
‏5- برخی از افراد یا حتی فروشنده‌ها، به شما پیشنهاد می‌دهند که گوشی بدون گارانتی بخرید، تا پول کمتری بپردازید. اما پیشنهاد ما به شما این است که به این ‏حرف‌ها گوش نکنید. گوشی‌ که می‌خرید حتما باید گارانتی داشته باشد و تا حد امکان گارانتی معتبر هم باشد. گروهی دیگر توصیه می‌کنند که یک گوشی اصل بخرید ‏و زیاد به گارانتی آن توجه نکنید. باز هم ما به شما پیشنهاد می کنیم که به این حرف‌ها گوش نکنید. از آنجا که این روزها، انواع و اقسام جنس تقلبی،‌در بازار زیاد شده ‏است هیچ وقت نمی‌توان مطمئن بود گوشی که می‌‌خرید،‌صددرصد اصل باشد. یکی از راه‌هایی که می‌توان به این اطمینان رسید، آن است که شما گوشی بخرید که یک ‏شرکت گارانتی دهنده معتبر، آن را تضمین کرده است‎.‎
‎ ‎‏6- قیمت پایین گوشی‌های ثبت نشده شما را فریب ندهد. خرید این گوشی‌ها ممکن است مشکلات زیادی را برایتان ایجاد کند؛ بهتر است اندکی پول بیشتر بدهید ‏ولی جنس قاچاق نخرید‎.‎
‏7- در برخی از مارک‌های گوشی تلفن همراه، مدل‌هایی وجود دارند که گارانتی دارند اما رجیستر نشده‌اند. این گارانتی‌ها اسامی معتبری هم دارند ولی هنوز در ایران ‏به ثبت نرسیده‌اند. به یاد داشته باشید که حتما در مورد رجیستر شدن یا نشدن گوشی از فروشنده سوال کنید، داشتن گارانتی- حتی معتبر- دلیل رجیستر شدن یک ‏گوشی نمی‌شود‎.‎
‎ ‎‏8و 9- این روزها قیمت موبایل مانند ارز و سکه، هر روز بالا و پایین می‌رود. این حالت، حتی در نمایندگی‌های رسمی فروش گوشی نیز وجود دارد. پس بهتر است برای ‏اینکه قیمت مناسب بپردازید،تنها یک روز به بازار نروید. بلکه شما تقریبا مجبور هستید که چند روز به بازار بروید هر چند این کار ساده‌ای نیست. البته توجه داشته ‏باشید که قیمت یک گوشی در عرض دو روز ممکن است تا حد 20-30 هزار تومان تغییر کند اما در کل تقریبا ثابت است‎.‎
‏10- همانطور که گفته شد، قیمت یک گوشی گارانتی‌دار با مدل مشابه بدون گارانتی، گاهی تا حد یک‌صدهزار تومان متفاوت است. پس وقتی یک گوشی با گارانتی ‏می‌‌خرید، حتما از گارانتی‌اش استفاده کنید. شما پول خدمات پس از فروش را پرداخته‌اید، پس عاقلانه نیست که از آن استفاده نکنید

 • خدمات پس از فروش برتر
  کورس سرویس

  خدمات پس از فروش محصولات خانگی کورس

 • خدمات پس از فروش برتر
  گروه هماهنگ

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش رایانه و قطعات کامپیوتری

 • خدمات پس از فروش برتر
  بوش

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  داتیس

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت استیل البرز

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانه و آشپزخانه

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت بوتان

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت گلدیران

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات ال جی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت ایساکو

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات ایران خودرو

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت سام سرویس

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات سامسونگ

 • خدمات پس از فروش برتر
  امداد خودرو ایران

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش خودرو