امروزپنج شنبه 6 تیر 1398
Thursday 27 June 2019
حسین احمدی مدیر نشریه «خدمات پس از فروش»
لزوم توجه به خدمات پس از فروش در صنعت ساختمان

سرمقاله؛ شاید ساخت و ساز و صنعت ساختمان سازی قدمتی طولانی به اندازه تمدن بشر دارد. همچنانکه قدیمی‌ترین سازه‌های باقی مانده متعلق به روم باستان از پارتیون در آتن، اهرام ثلاثه مصر و شهر سنگی انگلستان نمونه‌هایی از نخستین تمدن‌های بشر در این زمینه هستند.
رشد و توسعه تجارت و فعالیت‌های بازرگانی، گردشگری و تبادل دانش بین کشورها و توسعه زیرساخت شهرهای مدرن، کارخانه‌ها و مهاجرت مردم به شهرها و البته نیاز سریع آنان به مسکن باعث رشد مراکز نوین عمرانی و ساختمان سازی مدرن و صنعتی شد تا جایی که در حال حاضر نیز این عوامل بخصوص در کشورهای در حال توسعه همچنان جزو توسعه بخش و حرکت دهنده صنعت ساختمان به شمار می‌روند.
همانطور که می‌دانید بازارهای صنف ساختمان به سه بخش عمده مسکونی(خانه)، تجاری و صنعتی تقسیم می‌شود و کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا، برخی از کشورهای اروپایی، ژاپن، چین و یا کره جنوبی سرمایه گذاری بزرگی را در این صنعت انجام داده‌اند و لذا در پی آن دستاوردهای بزرگتری را در حوزه‌های مختلف صنعت ساختمان با در آمدزایی بالا به دست آورده‌اند.
معمولا بنگاه‌های فعال صنعت ساختمان همانند برخی صنایع دیگر از همکاری و یا منفک شدن صنایع بزرگ و کوچک مرتبط با این حوزه تشکیل می‌شوند و لذا به خاطر همین دربرگیری جزو اصلی‌ترین و استراتژیک‌ترین صنایع در کشورهای مختلف به حساب می‌آید.
این صنعت در عین ایجاد اشتغال فراوان، درآمدزایی خوبی نیز برای فعالان این حوزه در دوره‌ها و کشورهای مختلف دارد. درکشور ما نیز این صنعت از این قواعد و ویژگی‌ها مستثنی نیست و با بررسی دهه‌های مختلف، شاهد رشد و توسعه تحولات قابل توجه این صنعت هستیم.
البته و متاسفانه بازار مسکن در چند سال اخیر به خاطر برخی سیاست‌های غیر کارشناسی با نوسانات و تحولات نسبتا شدیدی روبرو بوده است. در دوره‌ای شاهد تورم و رشد شدید قیمت‌ها بودیم و هم اکنون در دوره‌ رکود آن به سر می‌بریم. بدیهی است که این نوسانات در بازار مسکن و مصرف به فعالان این صنعت در حوزه تولید و ساخت آسیب‌های فراوانی وارد می‌کند.
البته علاوه بر مسایل فوق‌الذکر به دلیل برخی عوامل بیرونی دیگر از جمله تحریم‌های سال‌های اخیر نیز، متاسفانه و شاید برخی انبوه سازان به قصد سود‌جویی بیشتر با استفاده از مواد و تجهیزات نامرغوب در حوزه ساختمان‌سازی، مزیدی بر علت و بی‌رغبتی خریداران مسکن به خصوص مسکن مهر شده‌اند.
هرساله در کشورمان نمایشگاه صنعت ساختمان و تجهیزات وابسته به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای اقتصادی و بنا به سیاست‌های دولت‌ها و شرایط زمانی در سطوح مختلفی برگزار می‌شود.
امسال نیز پانزدهمین دوره این نمایشگاه با کیفیت مطلوب و قابل قبولی برگزار شد. در این دوره حضور شرکت‌ها و تولیدکنندگان ماشین‌آلات صنعت‌ساختمان و راه‌سازی و نیز فعالان بخش نمای ساختمان از دوره‌های پیشین پررنگ‌تر بود. خوشبختانه صنعت ساختمان همچون دیگر صنایع، توجه بیشتری به حوزه خدمات پس از فروش نموده‌اند و خدمات خوب و با کیفیت را در صدر سیاست‌های اقتصادی خود قرار داده‌اند. در حال حاضر مشتریان محصولات ساختمانی با کیفیت را حق خود می‌دانند و سعی می‌کنند از مواردی که خدمات و پشتیبانی بهتری دارند استفاده نمایند. امیدوارم با مشارکت هر چه بیشتر ارگان‌های دولتی و غیر دولتی بالا دستی، شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر صنایع مرتبط و برندهای ساختمانی در کشور باشیم که رضایتمندی مشتری و خدمات پس از فروش را هزینه سربار نمی‌دانند بلکه حق مشتری می‌دانند.

یادداشت/ حسین احمدی:
«خدمات پس از فروش»، «آرامش بعد از خرید»

سومین نمایشگاه خدمات پس از فروش سرانجام بعد از چند بار جا به جایی در مکان و زمان برگزاری، خرداد ماه گذشته در مصلای تهران برگزار شد. نمایشگاهی که علاوه بر موفقیت‌هایش از لحاظ مشارکت‌کننده و تعداد بازدیدکننده گان مطلوب و شایسته این صنعت به نظر نمی‌رسید. البته بررسی و آسیب‌شناسی این گونه نمایشگاهی، نگاهی دقیق و کارشناسانه‌تر می‌طلبد که در جای خود محل توجه و تامل است و در این یادداشت کوتاه نمی‌گنجد. امروزه در بازار کنونی و پرزرق و برق تبلیغات کالاهای مختلف، چیزی که از همه بیشتر جلب توجه می‌کند؛ ادعای ارایه خدمات پس از فروش است که صرفا قصد جذب حداکثری مشتری را دارد. این درحالی است که با وجود صدها شرکت و برند معتبر و معروف تولید‌کننده و واردکننده کالا و خدمات در کشور، تنها در حدود 20 برند از ایشان در سومین نمایشگاه تخصصی خدمات پس از فروش و نیز دو دوره قبل، به عنوان تنها رویداد تخصصی این صنعت حضور داشتند!
به نظر می‌رسد «خدمات پس از فروش» به یک شوی تبلیغاتی تبدیل شده است و مشارکت حداقلی از سوی صاحبان صنایع در چنین رویدادهایی خود شاهد خوبی در این زمینه است. البته عدم تبلیغات مناسب محیطی و یا انتخاب نامناسب مکان برگزاری نمایشگاه امسال نیز از دلایل مشارکت پایین ایشان باشد ولی باید این نکته را در نظر داشت که فرهنگ سازی و شکوفایی این صنعت، وظیفه یا کار یک نفر و یک شرکت نیست و این مهم نیاز به حضور و همراهی تمامی سازمان‌های مرتبط و صاحبان صنایع و فعالان این حوزه می‌باشد. البته نقش و کارکرد رسانه ها در ایجاد حس مشارکت صنایع و از طرفی فرهنگ سازی مطالبه مردمی دریافت خدمات پس از فروش از کالاها و خدمات در کشور را نیز نباید نادیده گرفت و کم اهمیت دانست.
در این راستا از جمله آسیب های اجرایی وارده در نمایشگاه که به چشم می‌آید بلاتکلیفی و نبود برنامه مدون و معرفی این خدمات از سوی شرکت‌ها به بازدید‌کنندگان و از طرفی سردرگمی مردم و یا حتی خود مشارکت‌کنندگان نمایشگاه خدمات پس از فروش در این میان است که لازم است برای آن برنامه ریزی لازم انجام شده و چاره‌ای اندیشیده شود. بازدیدکنندگانی که نمی‌دانستند هدفشان از بازدید از این نمایشگاه چیست و قرار است چه چیزی به آنها عرضه و معرفی شود و مشارکت‌کنندگانی که به برگزاری چند مسابقه و قرعه کشی برای جذب مخاطبان و بالطبع ازدحام جمعیت جلوی غرفه خود بسنده کرده بودند.
شاید وجود این آسیب ها و ادامه روند مشکلات مذکور در حوزه صنعت خدمات پس از فروش دلیل اصلی اجرای جبری طرح جشنواره فروش در این نمایشگاه باشد. مسئله ای که البته رویکرد جذب حداکثری مخاطب توسط مسئولین و متولیان این امر نیز به آن دامن می‌زند.
لازم است قبل از هرچیز معنا و مفهوم واقعی خدمات پس از فروش در بین فعالان این صنعت و مردم بازتعریف و مشخص شود. مردم باید در قالب و فرهنگ مطالبه این خدمات، صاحبان کالا را موظف کنند که خدمات خود را هر چه بهتر و دقیق‌تر ارائه دهند و این مهم با تعامل و همکاری بیش از پیش همه متولیان صنعت خدمات پس از فروش، علی الخصوص «سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان» با رسانه‌های دیداری و شنیداری برای تحقق این مسئله و آموزش و فرهنگ‌سازی آن در بین جامعه به دست خواهد آمد. به امید روزی که مردم کالاهای خود را با آرامش خاطر و اطمینان خرید کنند؛ چرا که «آرامش بعد از خرید» حق مردم است.

سید محمود نوابی معاون وزیر، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان
جنس فروخته شده پس گرفته می‌شود

چهاردهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرفکنندگان در حالی برگزارشدکه در مقایسه با اولین همایش در سال 1380، از رشد 11 برابری متقاضیان برخوردار است. تعداد افرادی که موفق می‎شوند تندیس را دریافت کنند، 17 برابر رشد داشته که خوب و مناسب است، اما در سالهای اخیر و از سال 1390به بعد این روند با شیبی ملایم همراه است.

هم اکنون در کشور حدود 8000بنگاه اقتصادی فعالیت میکنند که همه آنها میتوانند در این آزمون و رقابت حضور یابند.
در سال 1393 حدود 359 بنگاه اقتصادی در حوزۀ تولید و خدمات درفرایند ارزیابی شرکت کردند که از این تعداد 118 بنگاه موفق شدند تندیس و گواهینامۀ حمایت از حقوق مصرف کنندگان را دریافت کنند.
هرساله در فرایند ارزیابی و گزینش، سازمانها و نهادهای مختلفی بهویژه در شورای سیاستگذاری جهت انتخاب بنگاههای برتر تلاش و فعالیت می کنند. در این روند از خرد و دانش جمعی استفاده میکنیم. وزارتخانههایی مانند صنعت و معدن و تجارت، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، همچنین بانک مرکزی، اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران، سازمان ملی استاندارد ایران، انجمن ملی حمایت از حقوق مصرفکنندگان، تشکلهای بخش خصوصی و افراد خبره و بسیاری ازصاحبنظران هم در این ارزیابی حضور دارند، که از همه آنها سپاسگذاریم.
امسال برای سومین سال متوالی این حرکت مناسب در استانها هم شروع شده است، بطوریکه امسال پیش بینی می شود این همایش در14استان برگزار شود.
سئوالی که اکنون مطرح است این است که از منظر جامعۀ اسلامی، رعایت حقالناس و حقالله از چه جایگاهی برخوردار است؟ مسلم این که ادای حقالله با توبه و انابه و رعایت آدابی قابل حصول است، اما در حقالناس باید به تکتک صاحبان حق، مراجعه و حق تضییعشده را جبران یا اعاده کرد. اگر مبنای ما همین اندیشه باشد، کافی است تا استراتژی آتی اقتصادمان را ترسیم کنیم؛
هدف از اعطای گواهینامه و تندیس، افزایش انگیزه و حساسیت، رقابت هدفمند میان تولیدکنندگان و ارائهدهندگان خدمت، ارائه محصولات کیفی، برقراری قیمت عادلانه و ترغیب ارائه قیمت و خدمات مطلوب پیش، حین و پس از فروش است. تصور عمومی در جامعه تولیدی کشور در این است که خدمات فقط به پس از فروش منتهی میشود، درحالیکه فرایند خدمات زنجیره ایست از فعالیتها که مشتری را پیش از خرید تا پس از مصرف در بر خواهد گرفت. خدمات باید مشتری رادربارۀ کالا آگاه کند؛ و به او حق انتخاب صحیح را ارائه نماید. در جامعۀ اسلامی عبارت «جنس فروختهشده پس گرفته نمیشود.» قابل قبول و پذیرش نیست، ما باید خریدار را از ناچاری خرید رهایی بخشیم. هنگام فروش نیز مشتری باید از شرایط خرید کالا کاملاً آگاه باشد، احترام و عزت او رعایت شود و او بداند در مقابل وجه پرداختی چه کالایی تحویل میگیرد. البته خدمات پس از فروش نیز جزو الزامات است.
لذا دایره خدمات در انتخاب بنگاه های حامی مصرف کننده از جایگاه بسیار مهمی برخوردار می باشد. بنگاه برای دریافت گواهینامه، چه در حوزۀ خدمات و چه تولید، باید در سطح 10استان خدمت کند، اما در فرایند دریافت تندیس باید در 20استان فعالیت کرده و همۀ شاخصهای حوزۀ اعطای گواهینامه را با موفقیت پشت سر گذارد. سپس در ارزیابی هیئتهای داوری برخی از شاخصهای دیگر نیز دیده شده اند.
شاخص هایی مانند افزایش بهرهوری، کاهش هزینۀ تولید، ارتقای کمّی و کیفی کالا، خدمات قبل، حین و پس از فروش، داشتن واحد تحقیق و توسعه، نوآوری، صادرات، فنّاوری مدرن و روزآمد و تأمین نیاز داخلی. این موارد نکاتیاند که به واحد اقتصادی کمک میکنند در این مرحله حضور یابد.
اکنون با راهنماییهای مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت و به قول اصحاب رسانه فرایند مهندسی معکوس را آغاز کردهایم که لزوماً نباید به دنبال تنبیه یا تعزیر باشیم. همچنین به غیر از این مراسم که مراسمی بزرگ در سطح کشور است، در تقویم ملی ذکر شده و حتی تندیس آن از سال 1384 در ادارهکل ثبت شرکتها ثبت شده، با همکاری اتاق اصناف در حوزۀ خرد و متوسط برنامهای جدید را شروع کردهایم که نمونۀ اول آن «خباز برتر» بود. برای اجراییشدن این طرح شاخص-هایی تدوین و ابلاغ شدهاند. در حوزههای دیگر نیز منتظر طرحهایی جدید هستیم.
حوزۀ تولید و مصرف برای جامعۀ ما ارزشمند است؛ رهبر معظم انقلاب در یکی از بیانات خود دربارۀ تولید و مصرف در دیدار با مدیران وزارت صنعت،معدن و تجارت در اردیبهشت سال 1390 میفرمایند: «به نظر من یکی از قدمهای مجاهدت اقتصادی مردم، این است که بروند سراغ کالاهای ساخت داخل. آن را بخواهند. البته این طرف قضیه هم این است که کالای ساخت داخل باید قانعکننده باشد. بایستی دوامش، استحکامش و مرغوبیتش جوری باشد که مشتری را قانع کند. این هر دو در کنار هم کار لازم و واجبی است.»
در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی نیز که در بهمن سال گذشته ابلاغ شده است، بر این موضوع تأکید میکنند: «محور قرار دادن رشد و بهرهوری در اقتصاد، حمایت همهجانبۀ هدفمند از صادرات کالا و خدمات، روانسازی نظام توزیع و قیمتگذاری و روزآمدسازی شیوههای نظارت بر بازار.» این مورد جزو دستورات مقام عالی وزارت نیز هست که میخواهند از شیوههای سنتی رها شویم. طرح مربوط به این موضوع را ارائه دادهایم تا طرحی جدید به تناسب نیاز بازار طراحی شود.
رئیسجمهور محترم، دکتر روحانی نیز در ملاقات با مدیران ارشد وزارتخانه در اردیبهشت امسال بیان کردند: «باید به گونهای فعالیت کنیم که کیفیت و کمّیت کالاها افزایش یابد و در زمینۀ مصرف انرژی بهرهوری را ملاک عمل قرار دهیم. بر این اساس برنامهریزیها باید این باشد که صنایع در عین حالی که سودآور شوند، در قیمت رشد نامعقولی نداشته باشند.»
لذا بدینوسیله همگان را به همکاری و مشارکت جمعی جهت بهینهسازی آییننامه و دستورالعمل انتخاب واحدهای برتر حامی حقوق مصرف کننده دعوت می نمایم به هر ترتیب تجدیدنظر در این آییننامه خردجمعی را میطلبد؛ از بنگاههای اقتصادی گرفته تا اندیشمندان و اصحاب رسانه!

نگاهی به خدمات پس از فروش خودروهای خارجی در ایران
رقابت بین غول‌های خـودروسـازی

طی گزارش جاری به ارائه خلاصه‌ای از نحوه ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی توسط نمایندگان برخی خودروسازان معتبر ‏در ایران می‌پردازیم.‏
خودروهای تویوتا و لکسوس توسط ایرتویا پشتیبانی می‌شوند. خودروهای تولیدی لکسوس و تویوتا که توسط ایرتویا وارد کشور ‏و به خریدار تحویل شده است با رعایت برخی موارد تا 5 سال توسط این شرکت گارانتی می‌شوند.‏
سقف مسافت طی شده در این خودروها که گارانتی آنها پوشش می‌دهد برای خودروهای تویوتا 150 هزار کیلومتر و برای ‏خوردروهای لکسوس 200 هزار کیلومتر می‌باشد.‏
خودروهای تولیدی تویوتا و لکسوس نه تنها در زمینه کیفیت تولید از سطح قابل قبولی برخوردار هستند بلکه شرکت‌های ‏واردکننده و تولیدکننده، گارانتی مناسبی را برای مصرف‌کنندگان این خودروها در نظر گرفته‌اند.‏
این شرکت در ازای هر ساعت کار استاندارد برای تعمیر خودروهای بدون گارانتی 25 هزار تومان از مشتری دریافت می‌کند.‏
ایرتویا همچنین مسئولیت همه مشکلات و خرابی‌های مرتبط با خودرو که به استفاده نامناسب و تصادفات مرتبط نباشند را ‏پذیرفته و با تقبل حتی هزینه حمل و نقل به تعمیرگاه سعی در ارائه خدمات بهتر به مشتریان دارد.‏
از دیگر شرکت‌های مطرح واردکننده خودرو و نمایندگی انحصاری در بازار ایران می‌توان به شرکت پرشیا خودرو اشاره کرد.‏
بنا به گفته یکی از مسئولان این شرکت، کلیه خدمات مربوط به تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای خودروهای بی ام دبلیو تحت ‏گارانتی این شرکت تا چند سال اخیر در این شرکت به صورت رایگان صورت می‌گرفته است اما پس تشدید تحریم خودرویی ‏ایران، در حال حاضر خودروهای بی ام دبلیو موجود تنها تحت گارانتی تعمیرات قرار دارند.‏
وی افزود: اگر چه هزینه نگهداری از خودروهای بی ام دبلیو در کشور نسبت به دیگر خودروها بالاست اما این شرکت با ارائه ‏خدمات پس از فروش مناسب سعی در کاهش این هزینه ها و به حداقل رساندن آنها برای مصرف‌کنندگان دارد.‏
طی تماس با نمایندگی فروش بی ام دبلیو در مونیخ آلمان، مسئول گارانتی این نمایندگی ضمن اذعان به تلاش این شرکت ‏برای برآورده کردن نیازهای مشتریان خود اعلام کرد: این شرکت بسیاری از خدمات مربوط به تعمیرات در دوره گارانتی را ‏برای مشتریان خود فراهم کرده است و این خودروها به مدت 5 سال و بدون محدودیت کیلومتر در آلمان تحت گارانتی قرار ‏دارند.‏
به گفته یکی از کارکنان شرکت واردکننده انحصاری محصولات شرکت دایملر کراسلر آلمان، بنز، این شرکت نه تنها از ‏کیفیت محصولات خود اطمینان داشته و خراب شدن موتور خودروهای خود را تقریبا غیر ممکن می‌داند، بلکه بدون ‏محدودیت کیلومتر خودروهای وارداتی خود را تا 2 سال گارانتی کامل کرده و پس از آن نیز نظامی موسوم به «گودویل» ‏توسط شرکت تبیین شده است که برخی از قطعات خودرو را تا 5 سال تحت گارانتی قرار داده است.‏
یکی از نقاط ضعف این واردکننده، دستمزد بالای خدمات این شرکت است به گونه ای که این شرکت برای هر ساعت کار ‏استاندارد تکنیسین‌ها خود مبلغی بالغ بر 100 تا 150 هزار تومان از مشتری‌های خود دریافت می‌کند که با کاهش این هزینه ‏می‌توان انتظار افزایش استقبال عمومی از این خودروها را در بازار داخل انتظار داشت.‏
نماینده شرکت هیوندای کره جنوبی، میزان گارانتی محصولات این شرکت را 5 سال یا 150 هزار کیلومتر گارانتی اعلام کرده ‏است به گونه‌ای که در صورت استفاده از سرویس‌های استاندارد و قطعات این شرکت هرگونه مشکل که به استفاده نامناسب و ‏تصادف در خودروهای آن ایجاد نشده است با مسئولیت و هزینه شرکت برطرف خواهد شد.‏
لازم بذکر است سرویس‌های دوره‌ای شامل تعویض تمام قطعاتی است که در عمر مفید خودرو به صورت دوره‌ای مستهلک ‏می‌شوند که شامل روغن خودرو، روغن گیربکس، لنت ها، فیلتر هوا و روغن، کمک فنر و غیره هستند.‏
شرکت‌های مذکور حتی هزینه حمل و نقل خودرو به تعمیرگاه را در صورت خرابی تحت پوشش گارانتی به مشتریان پرداخت ‏خواهند کرد.‏

در بررسی نه ماهه آغازین سال جاری
رشد بی سابقه فروش و تولید شرکت سایپادیزل

شرکت سایپادیزل توانست در نه ماهه سال جاری با هدف‌گذاری مناسب و بهره‌گیری از شرایط بازار خودروهای تجاری، رشد ‏بی سابقه‌ای را در دو حوزه فروش و تولید تجربه کند.‏
مهندس تنهاپور مدیرعامل شرکت سایپادیزل گفت: ضمن اعلام این مطلب افزود: این شرکت در طی 9 ماه اخیر تیراژ تولید ‏خود را به 3187 دستگاه انواع کامیون و کامیونت رساند که این میزان تولید در قیاس با مدت مشابه سال گذشته رشد 311 ‏درصدی را نشان می‌دهد.‏
وی با یادآوری این موضوع که شرکت سایپادیزل در ماه‌های گذشته توانسته از تعداد کل تولید سال 92 عبور نماید، گفت: ‏میزان تولید نه ماهه امسال نسبت به مجموع تولید سال 92 به میزان 236 درصد رشد داشته است.‏
تنهاپور همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته به منظور تناسب عرضه و تقاضا در شرکت سایپادیزل یاد آور شد: در ‏این راستا با تحرک کم نظیر حوزه‌های بازاریابی و فروش، این شرکت توانست تا پایان آذرماه، تعداد 3173 دستگاه انواع ‏محصولات خود را به مشتریان تحویل قطعی نماید که این میزان فروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 412 درصد و ‏نسبت به کل فروش سال 92، میزان 204 درصد رشد را نشان می‌دهد. ضمن اینکه، این شرکت، تعداد 2500 دستگاه انواع ‏محصولات خود را درسال جاری پیش فروش نموده است که بر مبنای برنامه تولید، طی ماه‌های آتی، به تدریج تحویل ‏مشتریان خواهد شد. ‏
مدیرعامل سایپادیزل در ادامه رقم فروش 9 ماهه امسال شرکت سایپا دیزل را در دوره مشابه سه سال گذشته بی‌ سابقه ‏عنوان کرد و گفت: در این مدت، حجم ریالی فروش شرکت نسبت به زمان مشابه سال گذشته 477 درصد رشد را نشان می ‏دهد. همچنین این میزان نسبت به حجم ریالی فروش کل سال 92، افزایشی معادل 228 درصد داشته است.‏ وی ابراز امیدواری کرد روند افزایش فروش و تولید سایپادیزل در سال جاری و نیز سال آینده نیز ادامه یابد.‏
مهندس تنهاپور، بهبود شرایط عمومی سایپادیزل را مرهون تلاش‌ها و مسئولیت‌پذیری تمامی کارکنان دانست و گفت: ‏همکاری مجموعه نیروی انسانی و تلاش آنان در تغییر شرایط نامطلوب گذشته موجب شد سایپادیزل به ثبات و آرامش مورد ‏نظر دست یافته و برای آینده‌ای روشن برنامه‌ریزی کند.‏

رونمایی از دو خودرو جدید شرکت پارس‌خودرو با حضور مدیران ارشد گروه خودروسازی سایپا
دو خودروی جدید در پارس خودرو تولید می‌شود ‏

دوخودرو جدید ‏H320‎‏ وH330‎‏ از محصولات جدید شرکت پارس‌خودرو، با حضور مهندس مدنی مدیر عامل گروه خودرو ‏سازی سایپا، مهندس آقا محمدی قائم مقام مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا و مدیر عامل شرکت پارس‌خودرو، دکتر بناب ‏قائم مقام مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا، جمعی از مدیران عامل شرکت‌های گروه خودروسازی سایپا، مدیران و معاونان ‏شرکت‌های گروه، مدیران فروش، نمایندگی‌های فروش و خدمات پس از فروش و … برگزار شد.‏
در این مراسم ابتدا ناصر آقا محمدی مدیر عامل شرکت پارس‌خودرو ضمن خیر مقدم به میهمانان مراسم گفت: شرایط سختی ‏در سه سال گذشته بر صنعت خودرو حاکم بود و از سال 90 به بعد صنعت خودروی ایران به دلایل مختلف از جمله تحریم‌ها ‏شرایط سختی را تجربه کرد. در این بین شرکت خودروسازی پارس‌خودرو که در سبد محصولاتش برندهای معروف و ‏باکیفیتی مثل نیسان و رنو را داشت، بیش از دیگر شرکت‌ها بار شرایط تحریم را به دوش کشید. عدم همکاری برندهای ‏معروف و مشکل در تامین قطعات باعث شد در تحویل خودروهای مختلف با مشکل رو به رو شویم. اما خوشبختانه با صبر و ‏حوصله‌ای که نمایندگی‌های فروش و خدمات پس از فروش در برخورد با مشتریان داشتند و همکاری بسیار خوبی که در این ‏زمینه انجام دادند، توانستیم تا اندازه زیادی از این شرایط دشوار عبور کنیم.‏
آقا محمدی اضافه کرد: در دوران تحریم با همکاری و تدبیر مدیران گروه خودروسازی سایپا، سعی کردیم تحریم‌ها و تهدید‌ها ‏را به فرصت تبدیل کنیم. به طور مثال بعد از اینکه نیسان از تامین قطعات خودروهای شاسی بلندش در ایران سر باز زد، ‏پارس خودرو به سراغ شرکت‌های خودروساز دیگر رفت و توانست امتیاز تولید نیسان پیکاپ را با نام ریچ در اختیار گیرد و به ‏این ترتیب توانستیم دوباره تولید خودروی دو دیفرانسیل را از سر بگیریم و این بخش از بازار را به خوبی تغذیه کنیم.‏
وی ادامه داد: خوشبختانه توانستیم با آوردن رنو کولئوس دوباره به بازار شاسی بلندهای لوکس هم برگردیم و این خودرو ‏امروز جایش را در بین مردم به عنوان یک خودروی با کیفیت باز کرده است و از اوایل سال آینده نیز خودرو ساندرو(‏B90‎‏) را ‏به بازار عرضه خواهیم کرد و این خودرو با توجه به تنوعی که در آپشن دارد و عمده قطعات ‌آن داخلی است قطعا با استقبال ‏خوبی از سوی مردم روبرو خواهد شد.‏
مدیر عامل شرکت پارس خودرو در مورد برند شرکت برلیانس هم گفت: مشتریان پارس خودرو انتظار کیفیت بالایی از پارس ‏خودرو دارند و دغدغه ما هم برای انتخاب شرکای خوب و متفاوت بر همین اساس بود و لذا پس از بررسی‌های فراوان، پارس ‏خودرو به سراغ شرکت برلیانس رفت زیرا این شرکت جزو 5 خودروساز برتر چین است و البته شریک تجاری کمپانی ‏BMW‏ ‏است و چند محصول از این کمپانی در خطوط تولید این شرکت مونتاژ می‌شود.‏
وی تصریح کرد: آنچه که باعث تفاوت پارس خودرو با سایر شرکت‌های خودروساز می‌شود، شبکه گسترده خدمات پس از ‏فروش است. قطعا وقتی محصولی با برند پارس خودرو راهی بازار می‌شود، مردم انتظار دارند خدمات مناسبی هم دریافت ‏کند. خوشبختانه در این راه هم پارس خودرو گام‌هایی موثر‌تری از گذشته برداشته است.‏
آقا محمدی گفت: همیشه بخش عمده‌ای از تولیدات شرکت پارس خودرو به پراید اختصاص داشته است. اما در آینده قصد ‏داریم تیراژ این محصول را کاهش دهیم و محصولات جدید را جایگزین این خودرو کنیم. انشاا… وقتی در اردیبهشت ماه سال ‏آینده برلیانس را راهی بازار کردیم، قصد داریم رنو ساندرو را نیز به سبد محصولاتمان اضافه کنیم و در سال آینده قطعا رشد ‏تولید را با عدد قابل توجهی تجربه خواهیم کرد.‏
وی تصریح کرد: در 8 ماهه امسال با تلاش همه کارکنان شرکت پارس خودرو توانستیم رکورد کل سال گذشته را بشکنیم و ‏امیدواریم با عرضه محصولات جدید و تنوع در سبد محصولاتمان بتوانیم رضایت خاطر مشتریانمان را همچون گذشته به ‏دست آوریم.‏
در ادامه رضا تقی زاده معاون بازار یابی و فروش داخلی گروه خودروسازی سایپا با اشاره به نقش مهم نمایندگی‌های فروش و ‏خدمات پس از فروش گروه سایپا گفت: نمایندگان فروش سایپا همچون سربازان گمنامی هستند که در سراسر کشور بدون ‏هیچ ادعایی به گروه سایپا کمک می کنند و در سال گذشته با وجود مشکلات فراوان تلاش فراوانی کردند و با مدیریت و ‏دلسوزی به خروج از بحران کمک کردند.‏
وی افزود: در گروه خودروسازی سایپا اتفاق ویژه‌ای در حال انجام است و خروج این گروه خودروساز از تولید تک محصولی و ‏ایجاد تنوع در سبد محصولات است و در سال آینده 15 محصول جدید و متنوع در گروه خودروسازی سایپا تولید و به بازار ‏عرضه خواهد شد.‏
معاون بازاریابی و فروش داخلی گروه سایپا تصریح کرد: بر همین اساس استراتژی فروش محصولات نیز با توجه به گستردگی ‏قیمتی محصولات عوض خواهد شد و شبکه نمایندگان فروش و خدمات پس از فروش نیز باید در این زمینه فعالیت‌های ‏بیشتری انجام دهند.‏
وی سال آینده را سال خوبی برای حوزه کسب وکار خودرو دانست وگفت: با توجه به تغییر قوانین بانکی و کاهش سوددهی ‏بانک‌ها، قطعا سرمایه‌گذاری در حوزه خودرو بسیار سود ده خواهد بود وکسانی که در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند در سال ‏آینده 20 تا 30 درصد سود خواهند برد.‏
تقی زاده در مورد عرضه خودروهای جدید ‏H330‎‏ وH320‎‏ نیز گفت: پیش فروش این خودروها از هفته آینده شروع خواهد ‏شد و با توجه به اینکه خطوط تولید این خودرو آماده شده و شرایط تولید آن کاملا محقق است پیش‌بینی می‌شود که تحویل ‏آن نیز به موقع و بدون تاخیر انجام شود و اولین تحویل این خودروها در اردیبهشت و خرداد ماه سال آینده خواهد بود.‏
در ادامه مصطفی وحیدزاده- مدیر عامل شرکت سایپا یدک با اشاره به سنگین بودن وظیفه نمایندگان فروش و خدمات پس ‏از فروش گفت: از زمانی که خودرو تولید و از شرکت‌های خودروساز خارج می‌شود تا سالیان طولانی وظیفه حوزه خدمات پس ‏از فروش است که برند و خوشنامی گروه سایپا را حفظ کند و این یک وظیفه سنگین است که به دوش شبکه نمایندگان ‏فروش وخدمات پس از فروش گروه است.‏
وی افزود: سایپا یدک به عنوان یک پل رابط است که نمایندگان فروش را به عنوان شرکای تجاری به خودروساز متصل می ‏کند و نقش نماندگان در ایجاد رضایت و خوشنامی در بین مردم بسیار تاثیرگذار است.‏
وحید زاده گفت: سایپا یدک در مورد خودروهای جدیدی که وارد سبد محصولات گروه سایپا شده اند و ایجاد ارتباط با ‏شرکای جدید خارجی، شرکت‌های خودروساز گروه و نمایندگان فروش اقدامات خوبی انجام داده است و هماهنگی‌های لازم ‏جهت تامین قطعات و ارائه خدمات صورت پذیرفته است.‏
وی افزود: در مورد خودروهای جدیدی که در شرکت پارس خودرو تولید خواهد شد پیش بینی می‌شود با توجه به نام و برند ‏خوبی که این شرکت در بین مردم از گذشته ایجاد کرده بتواند بازار خوبی کسب کند.‏
مدیرعامل سایپا یدک سال 94 را به واسطه ایجاد تنوع محصول در گروه سایپا سالی سخت برای نمایندگان فروش دانست و ‏گفت: با توجه به ورود 15 محصول جدید در سبد محصولات گروه سایپا قطعا سال آینده از جهت ارائه خدمات این ‏محصولات جدید به مشتریان، سالی سخت و پرکار برای نمایندگان فروش و خدمات پس از فروش است و البته این نوع ‏سختی بسیار دلچسب و شیرین است.‏
وی خاطر نشان کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا نحوه برخورد و تعامل با مردم و نحوه ارائه ‏خدمات به مشتریان است که در این موضوع نقش اصلی را نمایندگی‌ها ایفا می‌کنند و لذا سایپا یدک در این حوزه فعالیت ‏های خود را در موضوعات آموزش به کارکنان نمایندگیها و تجهیز ابزارآلات و کارگاه‌ها شروع کرده است.‏
وحیدزاده در خصوص خودروهای جدید گروه سایپا گفت: امیدواریم که بین شرکت‌های خودروساز و شرکت های ارائه دهنده ‏خدمات همچنان این هماهنگی وجود داشته باشد تا قبل از ورود این خودروهای جدید به بازار مشکلی بابت خدمات پس از ‏فروش نداشته باشیم و البته خوشبختانه تدارک برای این محصولات جدید دیده شده و نگرانی خاصی وجود ندارد.‏

دكتر مرتضي بانك، معاون كل نهاد رياست جمهوري: ‏
ایران‌خـودرو در ماه‌های اخیر دستاوردهای ارزشمندی داشته است

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری گفت: گروه صنعتی ایران‌خودرو در ماه‌های اخیر دستاوردهای ارزشمندی داشته و روند ‏کار نشان می‌دهد که به زودی شاهد بازگشت این صنعت به جایگاه واقعی آن خواهیم بود.‏ (بیشتر…)

مرتضی شفیعی، معاون مهندسی سایپا در برنامه مناظره:
بسیاری از خودروهای وارداتی، استاندارد تصادفشان از پراید کمتر است

‏معاون مهندسی سایپا گفت: خودرو پراید تست تصادفات (کرش) را در شرکت‌هایی که مرسدس تست می‌‌شود انجام داده و ‏پاس کرده است. در شرایط  تست کرش، این خودرو از زانتیا بهتر است زیرا طراحی مجدد آن بعد از زانتیا صورت گرفت و ‏مطابق با استانداردهای روز دنیا اصلاح شد.‏ (بیشتر…)

مهندس سعید مدنی، مدیر عامل سایپا:
برنامه توسعه محصول سایپا درصنعت خودرو ایران بی‌سابقه است

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از بهبود شرایط و قیمت سهام سایپا در دو سال آینده خبر داد و گفت: با توجه ‏به روند رو به رشد کنونی یقینا در آینده نزدیک شاهد بهبود وضعیت سهام سایپا خواهیم بود.‏ (بیشتر…)

مهندس هاشم یکه زارع، مدیر عامل ایران خودرو:
فرهنگ فراخوان در میان خودروسازان نهادینه شود ‏

گروه صنعتی ایران‌خودرو در نظر دارد در راستای تکریم مشتریان و ارائه تصویری شفاف نزد افکار عمومی، محصولاتی که نیاز به ‏بررسی فنی بیشتر داشته باشند را فراخوان کند.‏ (بیشتر…)

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور:
هر کسی یک چوب برداشته و بر سرخودروسازان می‌زند

معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه پروژه‌های توسعه شرکت فولاد مبارکه، خودروسازان را مظلوم‌ترین واحدهای ‏صنعتی و تولیدی دانست و بر لزوم حمایت از صنایع وابسته به فولاد تاکید کرد.‏ (بیشتر…)

مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو به مناسبت گشايش سيزدهمين نمايشگاه بين‌المللي نيرو محركه، خودرو و قطعات خودرو ‏شيراز پيامي صادر كرد.‏
گام‌های ایران‌خودرو برای ارتباط بیشتر با مشتریان ‏

به گزارش نشریه خدمات پس از فروش در پیام مهندس هاشم یکه‌زارع آمده است: در دنیای کنونی پویایی و پیشرو بودن یک ‏شرکت خودروساز را با سهم و اعتبار آن در بازارهای داخلی و بین‌المللی محک می‌زنند و گروه صنعتی ایران‌خودرو با چنین باوری ‏است که در دولت تدبیر و امید گام در مسیر عرصه جهانی صادرات خودرو و حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و استانی گذارده ‏است. (بیشتر…)

بهزاد پناهی مدیر عامل امداد خودرو سایپا:
آمادگی کامل امدادگران در طرح امداد تابستانی

مهندس بهزاد پناهی مدیر عامل امداد خودرو سایپا در بازدید از نمایندگی‌ها و پایگاه‌های ثابت، سیار و شبانه‌روزی امداد خودرو ‏سایپا در استان‌های مازندران، گیلان و اردبیل در طرح تابستانی 1393 گفت: طرح امداد تابستانی بسیار اهمیت دارد و ‏نمایندگی‌ها، امداد خودرو و امدادگران مجاز گروه سایپا آمادگی لازم برای ارائه خدمات تابستانی به تمامی مسافران را خواهند ‏داشت.‏ (بیشتر…)

تا قبل از خرید، مشتری ارباب و رییس تمامی کارکنان است! ‏
هفت نکته‌ای که سازمان‌ها و مدیران خدماتی نمی‌دانند

‏در انجــام فرآینـــدهـای خدماتی نگاه منطقی را جایگزین نگاه احساسی کنیم: واحدهای خدماتی، ‏واحدهایی هستند که خروجی آنها کالا نبوده و بلکه نتیجه‌ای از یک عملکرد را حاصل می‌گردد. واحدهای ‏فروش، فنی و مالی هر سازمان جزو واحدهای خدماتی محسوب می‌گردند. در واحدهای خدماتی، بر ‏عکس واحدهای تولیدی، نقش انسان‌ها در ارایه نتیجه خروجی بسیار برجسته و پر اهمیت است و ‏متاسفانه همین امر باعث می‌شود که نتایج متفاوتی از عملکردهای افراد گوناگون شاهد باشیم. در یک روز ‏خاص، رفتار مثبت‌گرایانه فردی منجر به نتایج مفید و رفتاری منفی‌گرایانه فرد دیگر، همان کار را با نتیجه ‏منفی پدیدار می‌کند. مدیران هر سازمان وظیفه دارند به پرسنل خود به کرات آموزش دهند که در ارایه ‏خدمات، لازم است احساسات خود را پوشانده و با تفکر و تعقل و منطق با مشتریان برخورد کنند. در این ‏صورت مشتری عصبانی یا مشتری خوشحال، منجر به نتیجه متفاوت در رفتار پرسنل سازمان نخواهد شد. ‏ (بیشتر…)

 • خدمات پس از فروش برتر
  کورس سرویس

  خدمات پس از فروش محصولات خانگی کورس

 • خدمات پس از فروش برتر
  گروه هماهنگ

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش رایانه و قطعات کامپیوتری

 • خدمات پس از فروش برتر
  بوش

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  داتیس

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت استیل البرز

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانه و آشپزخانه

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت بوتان

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش لوازم خانگی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت گلدیران

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات ال جی

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت ایساکو

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات ایران خودرو

 • خدمات پس از فروش برتر
  شرکت سام سرویس

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش محصولات سامسونگ

 • خدمات پس از فروش برتر
  امداد خودرو ایران

  ارائه دهنده خدمات پس از فروش خودرو